12 yıldır bitmeyen velayet kavgası

Giriş Tarihi: 4.2.2013

Mühendis babayla yönetici annenin tek çocuğu T.'nin hayatı, velayet kavgasıyla kâbusa döndü. Kaçırmalar, iftiralar ardı ardına geldi. Çocuk bir anneye bir babaya verildi. Son velayet babadaydı. Ancak anne iki yıl önce oğlunu alıp kayıplara karıştı

Bir dönem özel bir şirkette yöneticilik yapan İrem Kuşçuoğlu ile inşaat mühendisi Murat E., 5 yıl nikâhsız birlikte yaşadı. Bu ilişkiden 1999'da bir oğulları dünyaya gelen çift iki yıl sonra ayrıldı. İddiaya göre, anne oğlu 3 yaşındayken evi tek başına terk etti ve İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurarak 'velayetin tespiti' davası açtı. 2001'de başlayan davada Kuşçuoğlu, Murat E.'nin oğluna ve kendisine şiddet uyguladığını iddia etti. Mahkeme, velayeti 'geçici süreyle' anneye verdi. Ancak anne T.'yi babasına göstermemeye başladı. Murat E. ise oğlunu kaçırmak zorunda kaldı. Anne polis baskınıyla T.'yi yanına aldı. Çiftin iddiaları ve delilleri üzerine dosya klasör haline geldi ve 6 yıl süren davanın sonunda mahkeme, 'kalıcı velayeti' anneye verdi.

'KOBAY GİBİ KULLANIYORLAR'
Dava devam ederken İrem Kuşçuoğlu, hipnoz uzmanı Dr. Hasan Gökhan Şentürk ile evlendi. Bu kez baba, Şentürk'ün oğlunun kafasına elektrotlar bağlayıp, kobay olarak kullandığı suçlamasıyla yeni bir velayet davası açtı. Mahkeme, pedagogların verdiği raporlara dayanarak velayeti geçici olarak öz babaya verdi. Bu kez de anne oğlunu kaçırarak 'Babası cinsel tacizde bulunuyor' iddiasıyla velayet kararına itiraz etti. Mahkeme geçen haziranda çocuğu anne babanın elinden alıp, Çocuk Esirgeme Kurumu yurduna yerleştirdi. 3 ay yuvada kalan T. hakkında 'tacize uğramadığı' yönünde rapor verilerek, bu rapor mahkeme sunuldu. Mahkeme son olarak çocuğu, 85 yaşındaki anneannesine vermeyi uygun buldu. Bu süreçte mahkeme tüm delilleri inceleyip çocuğun babasının yanında kalmasının uygun olduğuna kanaat getirerek velayeti babaya verdi. Karara itiraz eden anne, dosyayı Yargıtay'a gönderdi. Yapılan inceleme sonunda Yargıtay, velayetin babada kalmasına karar verince anne çocuğunu alarak kayıplara karıştı. Kuşçuoğlu, 2 yıldır oğlunu babasına göstermiyor.

Türkiye'yi AİHM'de mahkûm ettirmişti

6 yıl sürdürdüğü hukuk mücadelesinin ardından çocuğun ilk velayetini alan İrem Kuşçuoğlu, 'kaybettiğim annelik yılları' diyerek 2010'da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne Türkiye'yi şikâyet etmişti. AİHM ise Türkiye'de alınan önlemlerin yetersiz ve sorumsuzluk içinde olduğunu kanaat getirerek,12 bin euro manevi, 19 bin euro maddi tazminata hükmetmişti.

'Velayet be nde ama çocuğumu ka çırıp giti'
Baba Murat E. oğlunun özlemini çektiğini söyleyerek "Oğlumun velayeti bende. Ancak iki yıldır onu göremiyorum. Lütfen bana yardım edin" diye gözyaşı döktü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 yıldır bitmeyen velayet kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN