Örnek projeyle can dostu oldular

Giriş Tarihi: 4.2.2013

Zihinsel engellileri toplumsal hayata kazandıran Best Buddies projesinden çıkan dostluk: Liseli Selin Tümer ve engelli Gözde Güven, iyi arkadaşlığın keyfini sürüyor

Lise öğrencisi 17 yaşındaki Selin Tümer, 30 yaşındaki zihinsel engelli Gözde Güven'in en yakın arkadaşı. Selin ile Gözde'yi bir araya getiren ise dünyada 51 ülkede faaliyet gösteren en yakın arkadaşlar anlamına gelen Best Buddies isimli bir sivil toplum kuruluşu. Best Buddies zihinsel engelli kişilerin sosyal hayata karışmasını sağlayan, kişilerdeki engellerin dostluğa engel olmadığını gösteren bir program. Yüzmede derecelere sahip, tenis oynayan ve müzikle ilgili olan Selin Tümer, Eyüboğlu Koleji'nde lise öğrencisi. Okulu Best Buddies programına üye bir kurum. Yapılan mülakatlar ve doldurulan formlarla Selin'in ilgi alanları belirlendi. Aynı şekilde programa bir rehabilitasyon merkezi aracılığıyla dahil olan Gözde Güven ile ilgi alanlarının yakın olması sebebiyle arkadaş olmaları sağlandı.

'ALDIĞIMIZ EĞİTİM BİZİ RAHATLATIYOR'
Selin ve Gözde birlikte çok güzel vakit geçirdiklerini, dertleştiklerini, sinemaya ve tiyatroya gidip eğlendiklerini söylüyorlar. Selin Tümer, yaşadığı ilginç tecrübeyi "İlk başta çekincem oldu fakat Best Buddies içinde engelli bireylere nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda eğitim alıyoruz. Orada öğrendiklerim beni biraz rahatlattı ve onları uyguladım. Onunla zaman geçirdikçe duyarlılığımın arttığını anlıyorum" diyor. Zihinsel engelli Gözde Güven "Selin'le arkadaş olmak çok güzel, beraber bowling oynadık, gezdik. Mutluluktan havalara uçuyorum" dedi.

KENNEDY AİLESİ TARAFINDAN KURULDU
Best Buddies 1989'da Amerika'da Anthony Kennedy Shriver tarafından kuruldu. Program zihinsel engelli gönüllüler ile bu engeli olmayan gönüllüleri arkadaş yapan bir program. Programın katılımcılarından bir ücret ya da katkı payı gibi herhangi bir ödeme yapmaları istenmiyor. Dünyada 51 ülkede uygulanmakta olan bu programa Türkiye 50. ülke olarak dahil oldu. Best Buddies merkezi, programın uygulama ve yetkisini Türkiye'den Alternatif Yaşam Derneği'ne verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek projeyle can dostu oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN