7.5 milyon $'lık davayı kazandı

Giriş Tarihi: 5.2.2013

7.5 milyon dolar alacağı olduğunu iddia ettiği şirkete dava açan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp haklı bulundu. Davalı şirket temyize başvurdu

Mimar ve kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in şirketi Alp Mimarlık Tasarım ve Yapım, üç yıl önce işadamı Mehmet Kurt'un sahibi olduğu Türk Çimentosu ve Kireci AŞ'den, yaptığı işin karşılığında 7.5 milyon dolar alacağı olduğunu iddia ederek dava açtı. Şirket avukatı Haluk Burcuoğlu, müvekkilinin davalı şirketin isteği doğrultusunda İstanbul Bakırköy Demirhane Caddesi'nde bulunan fabrika arazisinin önceden var olan, ancak daha sonra kaybedilen imar haklarının yeniden yapılanması için çalışmalar yaptığını belirtti. Avukat, bu şekilde müvekkilinin işadamı Mehmet Kurt'a ciddi imar hakkı kazandırdığını iddia etti. Taraflar arasındaki sözleşmelerle arazi üzerindeki imar ve yeniden yapılandırma çalışmalarının, davalı şirket tarafından kabul edildiğini anlatan avukat dilekçesinde, "Davalı şirket, başka inşaat firmalarıyla sözleşmeler imzalayıp bu taşınmaz üzerinde tapuda hisse devri yapmıştır. Bu suretle müvekkilimin 7.5 milyon dolar alacağı doğmuştur" dedi.

'DAVACI NE ÜRETMİŞTİR?'
Davalı şirketin avukatı Serpil Akbayır ise Ahmet Vefik Alp'in dava konusu araziyle ilgili çalışmalarının doğru olmadığını iddia ederek davanın reddini istedi. Turizm Bakanlığı ve Bayındırlık İskan Bakanlığı'nın onayıyla 'İstanbul Ataköy Turizm Merkezi' yapılan araziyle ilgili imar ve yapılandırma haklarının geri alınmasında Prof. Alp'in katkısının olmadığını öne süren avukat Akbayır, davanın reddini talep etti. Mahkeme 3 yıl süren yargılama sonunda davacı Ahmet Vefik Alp'in mimarlık hizmeti sözleşmesinden kaynaklanan 7.5 milyon dolarlık alacağı bulunduğuna hükmetti. Kararda 7.5 milyon dolar karşılığı 11 milyon 750 bin liranın Alp Mimarlık'a ödenmesi gerektiği belirtildi. Dosyayı temyize gönderen davalı şirketin dilekçesinde "7.5 milyon dolar, bu ülkede neyin karşılığıdır? Davacı ne üretmiştir? Kararın bozulmasını istiyoruz" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7.5 milyon $'lık davayı kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN