Çakan her bir şimşek, migreni azdırıyor

ABD'li bilim insanları, kronik migren ve baş ağrısı çekenlerin her şimşek çakışında ağrılarının daha da arttığını tespit etti. Ancak bu ilişkinin kesin nedeni henüz bilinmiyor

Giriş Tarihi: 5.2.2013
ABD'nin Cincinnati Üniversitesi'nin araştırmasında şimşek çakmasının sadece gökyüzündeki bir ışık olayı değil, migren ve baş ağrısını artırıcı bir etken olduğu kanıtlandı. 40 kilometre hızında bir şimşek düşmesiyle kişilerdeki baş ağrısının yüzde 24, kronik migrenin ise yüzde 23 arttığı saptandı. Bugüne kadar baş ağrısına sadece nem ve basıncın etki edebileceği sanılıyordu. Araştırmanın sonuç raporunda şimşek ile baş ağrısı ve migren arasında etkileşim olduğu ancak nedeninin henüz bilinmediği belirtildi. SABAH, Türk uzmanlara konuyla ilgili görüşlerini sordu:

GÖZDEN BEYNE UYARI
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fak. Nöroloji Anabilim Dalı):
Şimşek çaktığında retina tabakasında bulunan melanopsin adlı ışığa duyarlı hücreler uyarılıyor. Bu beyne ulaştığı bölgede sinirleri uyararak baş ağrısını tetikliyor. Doç. Dr. Serdar Dağ (Nörolog): Işık çakması beyin damarları hareketlerini etkiler ve migrenin tetiklenmesini sağlar. Aşırı ışık da öyledir. Migren hastaları karanlık odada yatırılır. Bunun sebebi ışık etkisidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çakan her bir şimşek, migreni azdırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN