Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunan sanatçı Rum çocuklar yararına geliyor

Giriş Tarihi: 5.2.2013

İstanbul, 16 Şubat tarihinde önde gelen bir Yunan besteci-şarkıcıyı ilk kez ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye'de birçok sanatçı tarafından telifleri ödenmeden yıllar boyunca bestelerinin kullanıldığını iddia eden Yannis Parios (66), daha önceki konser tekliflerine "Konsere değil, gezmek için bile Türkiye'ye gelmem. Türkler benim bestelerimi çalmıştı" diyordu. Ancak Türkiye'deki Rum cemaati yıllardır sürdürdükleri çalışmaları sonuçlandırdı ve geliri Rum çocuklara bırakılacak bir konser için Parios'u ikna etmeyi başardı.

Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek konserde, parios Türk müzikseverlerin kulaklarına oldukça tanıdık gelecek şarkılarını seslendirecek. Parios, Sezen Aksu'dan "Ayrılmam", Ajda Pekkan'dan "Haykıracak nefesim", Tanju Okan'dan "Şerefe", Alpay'dan "Hayalimdeki Resim", Sibel Can'dan "Anla Halimden", Özdemir Erdoğan'ın "Kimbilir belki bir akşam üstü" adlı parçaların bestelerinin kendisine ait olduğunu öne sürüyor. Birçok Türk sanatçının kendisine telifleri ödemediğini, albümde ismini bile kullanmadığı ya da değiştirerek kullandıklarını belirten parios, Türkiye'de asla konser vermeyeceğini belirtmiş, hatta avukatını gönderip araştırma yaptırdığı bile öne sürülmüştü. Geçmişte konser teklifi yapan organizatörlere "Türkler hırsız bestelerimi çalıyor. Buna katlanamıyorum. Gezmek için bile Türkiye'ye gelmem" diyen ünlü Yunan besteci, sonunda inadını yumuşattı.

"İYİ BAĞLANTI BULDUK"
Türkiye'deki Rum Vakıfları Destekleme Derneği, Feriköy Sanat ve Kültür Sevenler Derneği ile Beyoğluspor Derneği'nin çabalarıyla ikna edilen parios, 16 Şubat'ta İstanbul'da müzikseverlerle bir araya geliyor. Feriköy Derneği Başkanı Niko Kalamaris, "Hepimiz elele vererek kendisini ikna ettik. Çok iyi bağlantılar kurduk ve bunların sonucunda da Yunanistan'ın en önemli seslerinden birini Türkiye'ye getiriyoruz. parios, ülkesinde aşkı en iyi dile getiren sanatçılardan biri olarak tanınıyor. İstanbul'a gelmesiyle en büyük rüyam gerçeğe dönüşüyor" dedi. Daha önce Yunan şarkıcıyı konser için getirmeye çalıştıklarını ancak anlaşamadıklarını belirten Kalamaris, parios'un İstanbul'daki konserinden ise ücret almayacağını kaydetti. Kalamaris, "Konserden elde edilecek gelir yardıma muhtaç Rum gençlerinin eğitimi için harcanacaktır. Bu çok önemli bir niyet" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan sanatçı Rum çocuklar yararına geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN