Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kuşdili'ne dokunma!'

Büyükşehir Belediyesi'nin Kuşdili Çayırı'na alışveriş merkezi yapma planına tepki gösteren Kadıköy Belediyesi ve sivil toplum örgütleri imza kampanyasıyla kararı protesto edecek

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Kadıköy'ün mesire yeri olan, hemen ortasından geçen Kurbağalıdere'de sandal sefalarının yapıldığı tarihi Kuşdili Çayırı, yine bir yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Daha önce buraya yapmak istediği alışveriş merkezi (AVM) projesi, mahkeme kararıyla iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni bir plan hazırladı. İBB Meclisi'nde kabul edilen imar planına göre "Eski Salı Pazarı"olarak bilinen alana "sabit pazar, otopark, lokanta, itfaiye, pastane, cafe, sinema, çarşı... "gibi yapılar inşa edilebilecek. Kadıköy Belediyesi'nin çağrısıyla harekete geçen sivil toplum örgütleri karara itiraz için kapsamlı imza kampanyası düzenleme kararı aldı.

ÖZTÜRK: KARAR FACİA
Kararı, 'facia' olarak yorumlayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, tüm dünyada AVM'lerin kent çeperlerine kaydırılmakta olduğunu anımsatarak, "Siz bunu bir kentin merkezine yaparsanız, orayı mahvedersiniz. Bu bir akıl tutulması" dedi. Öztürk, planın askıya yeni çıkmasına rağmen, buranın ihalesinin 4-5 yıl önce yapıldığını anımsatarak, "Kadıköylülere rağmen burada AVM'yi isteyenler kimdir? İmarı belli olmayan bir şeyin ihalesi nasıl yapıldı? İhale ne zaman yapıldı? Yapıldıysa kimlere yapıldı?" Öztürk "O meydana AVM yapılabilsin diye çeşitli oyunlarla Kadıköy'ün Salı Pazarı, hükümet Konağı, maliye ve adliye binaları kaldırıldı" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kuşdili'ne dokunma!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN