Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seri katile seri ceza

Giriş Tarihi: 6.2.2013

İzmir'de 3 günde iki kadın ve bir travestiyi öldüren Hamdi Ayri 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 48 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İzmir'de 2010 Nisan ayında Balçova'da birer gece arayla bankacı Esra Yaşar ve üniversite öğrencisi Ayşe Selen Ayla'yı, Konak'ta Azra takma isimli travesti Mustafa Has'ı başlarından tek kurşunla öldüren Hamdi Ayri'nin İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında dün karar çıktı. Duruşma öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Siyah Pembe Üçgen Derneği basın açıklaması yaptı. Öldürülen Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Mustafa Has'ın yakınlarının da bulunduğu grup sloganlarla kadın cinayetlerine tepki gösterdi. Ayşe Selen Ayla'nın annesi Hatice Ayla üzerinde kızının fotoğrafı ve "Her an öldürebilirim. Çünkü nefrete bahane çok" yazılı tişörtüyle dikkat çekti. Duruşmaya müdahillik talepleri kabul edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşlarının avukatları da katıldı. Son sözü sorulan Ayri, "Söyleyecek sözüm yok" dedi. Cezaları üst sınırdan veren mahkeme, Ayri'yi cinayetler için üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti. Öldürdüğü kişilerin eşyalarını yağmaladığı için 45 yıl, ruhsatsız silah taşımaktansa 3 yıl hapis cezası ve 2 bin lira para cezası verdi. Kararın açıklanması sırasında öldürülenlerin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Bazı sanık yakınları Ayri'ye saldırmak istedi.

'Öldürülmeseydi şimdi mimardı'
Adliye çıkışında açıklama yapan anne Ayla idam cezası isteyerek, "Benim kızım eğer öldürülmeseydi şimdi mimardı. Keşke kızım sağ olsaydı hapiste olsaydı, bu ölseydi" dedi. Baba Sertel Ayla da "Mahkeme en üst cezayı vermiştir, teşekkür ediyoruz. Ama bu yeterli değil. İdam gelirse bu tür insanlar korkar" dedi. Siyah Pembe Üçgen Derneği avukatı Gökçesu Özgü ise cinayetlerin organize olduğu gerekçesiyle kararı temyiz edeceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seri katile seri ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN