Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 yıl kuraklık olsa bile su sıkıntısı yok

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, içme suyunda sıkıntı yaşanmaması için master plan hazırladı. Master plan, İstanbul dahil 6 ili kapsıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Marmara Bölgesi'ndeki 7 il için, uzun vadede içme suyunda sıkıntı yaşanması ihtimalini ortadan kaldırmak için alternatifli bir master planı hazırladı. Planın uygulamaya alınması ile İstanbul'un da aralarında bulunduğu 7 il, 3 yıl kuraklık olsa bile içme suyu sıkıntısı çekmeyecek. Çalışma, Marmara'dan sonra ülkenin bütün bölgeleri için de yapılacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında, merkezi ve mahalli idarelerden yetkililerin katılımıyla yapılan toplantıda, İçmesuyu Entegre Havza Yönetimi Master Planı masaya yatırıldı.

16.5 MİLYON NÜFUSU KAPSIYOR

Hiçbir ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, "Ancak vilayetlerimizi su konusunda tek bir kaynağa bağlı bırakamayız. Alternatifli kaynaklar oluşturmamız lazım" dedi. Plan Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli illerini kapsayacak. Su ihtiyacının karşılanma şekli ile teknik ve ekonomik yapılabilirliğinin incelenmesini de içeren master plan, yaklaşık 30 bin kilometrekare alanda 16.5 milyon nüfusu kapsıyor. Plan hazırlanırken kuraklık dışında deprem, sabotaj, kayıp-kaçak gibi risk faktörleri de hesaba katıldı. Kaynak ve ihtiyaç değerlendirmelerinde, birden fazla senaryo hazırlanarak, 2058 yılına kadar illerin kullanabilecekleri su kaynakları tespit edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 yıl kuraklık olsa bile su sıkıntısı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN