Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilirkişiye de bilirkişi istedi

S.Ö.'nün arazilerini ucuza elinden aldığını öne süren Melike Akgün, arazilere düşük fiyat biçen bilirkişi raporuna itiraz ederek, kararı veren hâkim ve savcı hakkında da şikâyette bulundu

Giriş Tarihi: 7.2.2013
Türkiye'nin ilk ayçiçek yağı üreticilerinden Akgün Yağ Fabrikası'nın sahibi İsmet Akgün, 5 Nisan 1994 kararlarının andından borç batağına saplandı. Bandırma, Biga ve Çorlu'da fabrika ve arazileri bulunan Akgün'ün borçları bir gecede 10 katına çıktı. Akgün 1995'te vefat edince borçları kızı Melike Arzu Akgün'e kaldı. İstanbul Film Festivali'nin uzun yıllar basın halkla ilişkilerini yürüten Melike Arzu Akgün, ünlü yönetmen F.Ö.'nün ağabeyi S.Ö.'den babasının resmi dairelerle olan işlerinin takibi için yardım istedi. İddiaya göre Akgün'ün bir dönem duygusal ilişki de yaşadığı S.Ö. üç yıl bu işle uğraşmasının karşılığında 500 bin dolar istedi. Akgün 1999'da bu ücretin karşılığı olarak verdiği üç senedi ödeyemeyince S.Ö., Bandırma'da 7 arsa ile Gönen'de üç daireyi icra yoluyla aldı. Ancak, 'Daha borcun var' diyerek sanayi bölgesi Çorlu'da Akgün'e ait olan yaklaşık 30 dönümlük araziyi de almak istedi.

'SENETLERİ ZORLA İMZALATTI'
Çorlu Muhittin Mahallesi'ndeki toplam 29 bin 520 metrekare arazisinin ucuza gitmemesi için mücadele eden Akgün, 2010'da Çorlu İcra Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, arazinin metrekare değer tespitinin yapılmasını istedi. Mahkemenin oluşturduğu bilirkişi, önce metrekare fiyatını 80 lira olarak belirledi. Ancak itiraz üzerine söz konusu parseldeki metrekare fiyatı 55 lira olarak belirlendi. S.Ö.'nün avukatı buna da itiraz edince, mahkeme, Mülk Bilirkişisi ve Emlakçı Selim Akdeniz ile İnşaat Bilirkişisi Y.Doç Dr. M.Şükrü Yıldırım'ı bilirkişi olarak atadı. Bilirkişiler bu kez metrekare fiyatını 30 lira olarak belirledi. Hâkim Murathan Şahin, 10 Ekim'de yapılan son celsede arazinin icradan satışına karar verdi. Akgün, dosyayı incelemeden karar verdiğini öne sürdüğü Hâkim Şahin'i, "Vicdanlardaki adalet duygusunu sarstı" iddiasıyla HSYK'ya şikâyet etti. Bilirkişilerle ilgili de savcılığa suç duyurusunda bulunan Akgün'ün avukatı Gülnur Perver Yavuz, emsal arsa fiyatlarını sunarak bilirkişi raporuna itiraz etti. Akgün'e ait arazinin fiyat araştırması yapmak için gittiğimiz Çorlu'da emlakçılık yapan Demirci Emlak'ın sahibi Osman Demirci, "Emsal arsaların metrekaresi serbest piyasada 150 - 200 lira. Bilirkişinin belirlediği rakam çok ucuz. Neye göre belirlemişler?" dedi. Babasının borç ve alacaklarıyla ilgili işlemlerde kendisine yardımcı olmayı kabul eden S.Ö.' ile duygusal bir yakınlaşma yaşadığını belirten Akgün, "Senetleri zorla imzalattı. Bunlar teminat senetleriydi. Bana, 'Bu senetleri asla takibe koymayacağım' dedi ve beni ikna etti. Arsalarımızı yok pahasına ele geçirdi. Son kalan yerimizi de bilirkişi oyunuyla ele geçirmeye çalışıyor" diye konuştu.

'İŞLERİNİ YOLUNA KOYMAM KARŞILIĞINDA SENET VERDİ'
Ünlü yönetmen F.Ö.'nün ağabeyi S.Ö. mahkemede, "Biz aralıklı olarak bir süre birlikte olduk. İşleri yoluna koymak için üç yılımı verdim. Bu dönemde Arzu'ya elden borç verdim. Ne kadar verdiğimi bilmiyorum. Bu verilen paralarla ilgili belge düzenlemedik. Elden verdiğim paraya ve emeğime karşılık bana gayrimenkul (arsa ve ev) vermeyi kabul etti ama vermedi. Kendisi bana üç senet imzalayıp verdi. Bir baskı yapmadım. Üç yılda işlerini yoluna koydum" diyerek kendini savundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilirkişiye de bilirkişi istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN