Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış e-postaya 3 yıl

Giriş Tarihi: 7.2.2013

Aralarında ünlülerin de olduğu Maslak Mashattan'da yaşayan 1767 kişinin bilgilerini kendi e-posta adresine yollayan eski banka çalışanına, üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

İstanbul'da Gani Müjde, Hakan Ural, Özcan Deniz, Çağla Şıkel, Emre Altuğ, Beyaz gibi birçok ünlünün evinin bulunduğu Maslak Mashattan'daki bir banka şubesinde danışman olarak çalışan Derya Asım B. (35), 25 Eylül 2012'de istifa etti. Müfettişlerin rutin kontrolünde, Mashattan Recidence site yönetimi tarafından bankaya iletilen, 1767 kişiye ait TC kimlik numaraları, e-posta, telefon ve adres bilgilerinin yer aldığı dosyanın, bankanın e-posta adresinden Derya Asım B.'nin şahsi adresine yollandığı saptandı.

'TEŞEBBÜS AŞAMASINDA'
Durumu şüpheli bulan banka yönetimi, Derya Asım B.'yi bankaya çağırdı. E-posta yöneticinin gözetiminde silindi. Ancak bu bilgilerin istenmeyen üçüncü kişilerin eline geçmiş olabileceğinden şüphelenen Banka Teftiş Kurulu, 1 Ekim 2012'de bir soruşturma raporu hazırladı. Raporda şüphelinin bu bilgileri yanlışlıkla kendi mailine gönderdiği ifadesinin gerçeği yansıtmadığı, ne kadar silinse de bu bilgilerin başkalarıyla paylaşılmış ve sanal ortamda yedeklenmiş olabileceği ihtimalinin bulunduğu anlatıldı. Banka yönetimi, Derya Asım B. hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Güler Özmen tarafından hazırlanan iddianamede, sır bilgilerin başkalarına gönderilmiş olabileceğine dair herhangi bir tespitin olmadığı, eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı belirtildi. İddianamede, Derya Asım B.'nin 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yanlış e-postaya 3 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN