'Hacı Bey' lakaplı Musevi denizciye veda

Müslüman dostlarının cenazelerinde saf tuttuğu için "Hacı Bey" lakabı takılan Elio Ventura hayatını kaybetti. Ventura Türk yelkenciliğinin gelişmesinde pay sahibiydi

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Anadolu binlerce yıldır aynı sudan içip aynı ekmeği paylaşan farklı dinden, kültürden insanları bir arada barındırıyor. Önceki gün hayatını kaybeden Türkiye'nin duayen yelkencilerinden Elio Ventura da onlardan biri.

HEYBELİADA'DA ASKERLİK

Matematiğe ve engin maviliklere meraklı Ventura, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mühendislik okudu. 1949'da açılan Neva Şalom Sinagogu'nun mühendislik projesinde yer aldı. Askerliğini Deniz Kuvvetleri'nde Heybeliada'da yaptı. İşte bu başlangıç yelken dünyasına demir atmasına neden oldu. 1960'larda çok tanınmayan bu sporla tanışarak yarışlara katıldı, yeni gençlerin yetiştirilmesine öncülük ederek Türk yelkenciliğinin gelişmesine büyük katkı sağladı. Ventura'nın 29 yıldır dostu Aytun Demirsoylu, onu kaybetmenin acısını "Babamı erken kaybetmiş biri olarak kendisini babam gibi görüyordum" diyerek anlattı.

KRALIYLA DOST OLAN ADAM
Hafta sonları Atakoy Marina'ya gidip dostlarıyla vakit geçirmeyi seven Ventura'nın lakabı "Hacı Bey". Demirsoylu, "Ventura, Müslüman dostlarının cenazelerini kaçırmaz, her defasında da camide saf tutardı. Bu yüzden ona Hacı Bey, derdik." diyor ve bir anı anlatıyor: Ön yargıları olmayan, insani yönü kuvvetli biriydi. Belçikalı bir çifti teknesine davet edip sohbet etmiş. Karşılıklı adresler istendiğinde 'Belçika sarayı' yazısını görmüş. Ağırladığı kişiin Belçika kralı ve kraliçesi olduğunu anlamış.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hacı Bey' lakaplı Musevi denizciye veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN