Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Giriş Tarihi: 8.2.2013 07:16 Güncelleme Tarihi: 8.2.2013 16:20
Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: Yurdun güney ve batı kesimlerinde görülmesi beklenen yağışlar, özellikle İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Çanakkale, Balıkesir ile Isparta ve Burdur'da etkili olacak. Hava sıcaklıklarında, önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun güney ve batı kesimlerinde görülecek olan yağışların; İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Çanakkale'nin Ezine ve Ayvacık, Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleri, Isparta'nın güneyi ve Burdur'un doğu ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, yer yer şiddetli olacağı tahmin ediliyor. İç Anadolu'nun güneyi, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa çevrelerinde toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Yurdun güneydoğu kesimlerinde kuzey ve doğu, diğer yerlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, iç ve batı bölgelerde kuvvetli olarak (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:
Yağışların; İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Çanakkale'nin Ezine ve Ayvacık, Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleri, Isparta'nın güneyi ve Burdur'un doğu ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, yer yer şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, heyelan, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR VE BACA GAZI ZEHİRLENMESİ UYARISI: Rüzgarın; iç ve batı bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar ve baca gazı zehirlenmeleri) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ VE KAR ERİMELERİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeni ile muhtemel çığ tehlikesi ve sıcaklık artışına bağlı olarak kar erimeleri sonucunda oluşabilecek su baskınlarına karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Çanakkale'nin Ezine ve Ayvacık, Balıkesir'in Edremit, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerine kadar güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Manisa, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya il geneli, Isparta'nın güneyi, Burdur'un doğu ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli, yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Batı Akdeniz'de kuvvetli olarak (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Osmaniye ve Hatay çevrelerinde toz taşınımı beklenmektedir.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Eskişehir, öğleden sonra ve akşam saatlerinde kuzeybatısının, gece saatlerinde bölgenin güney ve batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinde Çankırı ve Kayseri çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneyinde toz taşınımı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra Sinop dışında bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı zamanla Orta Karadeniz çok bulutlu, gece saatlerinde Çorum çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz'de kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine ve sıcaklık artışına bağlı olarak kar erimeleri sonucunda oluşabilecek su baskınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya ve Elazığ çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte kuzeydoğusunda yer yer sis hadisesi görülmesi bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine ve sıcaklık artışına bağlı olarak kar erimeleri sonucunda oluşabilecek su baskınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, Adıyaman ile öğle saatlerinde Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa çevrelerinde toz taşınımı beklenmektedir.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN