Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan sevgisiyle hayata tutundular

Küçük bir çiftlikte ördek, tavuk ve tavşanlarla günlerini geçiren engellilerin, zamanla sorumluluk bilincine sahip oldukları ve psikolojik olarak rahatladıkları gözlemlendi

Giriş Tarihi: 8.2.2013
Trabzon'daki Rehabilite ve Aile Danışma Merkezi, tedavi yöntemlerinde hayvanlardan da yararlanmaya başladı. Merkezin bahçesinde kurulan çiftlikte hayvanlarla günlerini geçiren engellilerin çevreye olan ilgileri arttı ve tedavi süreçleri hızlandı. Çocuklar artık resim çizip, maket yapabiliyor ve tiyatro oynuyor. Zihinsel engelli 82 öğrencinin bulunduğu Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde bir süre önce içinde tavşan, ördek ve tavukların bulunduğu bir çiftlik oluşturuldu. Teneffüslerde bahçeye çıkan öğrenciler hayvanları beslerken, kaçanların peşine düşerek yakalamaya çalışıyor. Her ne kadar bunu yaparken zorlansalar da yakaladıklarında onları hem seviyor hem de öpüyorlar. Mutlulukları yüzlerinden okunan çocuklar bazen derse girmek yerine zamanını hayvanlarla geçirmek istiyor.

'ÖZGÜVEN KAZANDILAR'
Uygulamayı birkaç aydır izleyen uzmanlar, engellilerin bir canlının sorumluluğunu alma bilincine kavuştuğunu, çevreye ilgilerinin arttığını, tedavi süreçlerinin hızlandığını gözlemledi. Trabzon Sosyal Hizmetler İl Müdürü Selim Çelenk, "Onlara dış dünyayla iletişim kurmaları için farklı bir seçenek sunduk ve başardık. Çok iyi sonuçlar aldık. Zaten bu yüzlerindeki mutluluktan okunuyor" diye konuştu. Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Seha Sağlam ise, "Hayvanları beslemeye, onları gezdirmeye ve kümese sokmaya başlayınca özgüven kazandılar" dedi. Zeynep Kibar'ın velisi Cemal Kibar, "Daha önceleri kızım çok huysuzdu. Resim çizmeye başlaması, maket yapabilmesi bizi çok mutlu etti" diye konuşurken, Berrak Söylemez'in annesi Emine Söylemez ise, "Kızım hayvanları çok seviyor. Şimdi tiyatro da oynuyor" ifadesini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan sevgisiyle hayata tutundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN