'Ablası Kübra da lösemiden öldü'

Go-kart pistinde atkısı lastiğe dolanınca başı koparak ölen Tuğba Erdoğan'ın ailesi 14 yıl önce de kızları Kübra'yı lösemiden kaybetmişti. Acılı baba: Hayat bir darbe daha vurdu. Kızlarım cennette buluştu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği öğrencisi 24 yaşındaki Tuğba Erdoğan'ın önceki gün bindiği go-kart aracında atkısının tekerleğe dolaşması sonucu kafasının koparak feci şekilde ölmesinin şoku hala yaşanırken gözler genç kızın acılı ailesine çevrildi. Erdoğan ailesinin 1999'da da kızları Kübra'yı 13 yaşındayken lösemiden kaybettiği öğrenildi. 13 yaşında Büşra ve 11 yaşında Murat isimli iki çocukları daha olduğunu söyleyen baba Erdoğan, "Tuğba doğunca ablasının acısını hafifletmişti. Çok sevinmiştik. Okulunu çok seven hayat dolu neşeli bir yapıya sahipti. Onun da bizim de hayallerimiz vardı. Hayat bize bir darbe daha vurdu. Kızlarım cennette buluştu" dedi.

KOPAN BAŞI KUCAĞINA ALDI
Öte yandan pistteki dehşet anlarıyla ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Tuğba'nın Enes Ö. adlı arkadaşı,yaşadığı şokun etkisiyle genç kızın kesik başını kucağına alarak, "Yardım edin, buz getirin" diye feryat etti.

PİSTİN SAHİBİ SERBEST
Geçen yıl iki kardeşin açtığı go-kart pisti ise kapatıldı. Olay sırasında tesiste bulunan ortaklardan Ömer Malkoç (32) gözaltına alındı. Malkoç'un, "4 arkadaş geldiler. Hepsini tek tek bindirip emniyet kemerlerini kontrol ettim. Ancak atkısı hiç dikkatimi çekmedi" dediği belirtildi. İfadesinin ardından "taksirle ölüme sebebiyet" vermek suçundan adliyeye sevk edilen Malkoç, adli kontrollü olarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

GO-KART PİSTLERİ İÇİN DENETİM MEVZUATI GEREKLİ
Korkunç kaza, go-kart pistlerinde ciddi bir denetim eksikliği olduğunu gözler önüne serdi. Bir go-kart pistinin nasıl açılacağı ya da düzenli güvenlik denetimlerinin nasıl yapılacağı ile ilgili bir hukuksal mevzuat olmayınca, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) "Hobi Karting Pist Yönetmeliği" adı altında bir yönetmelik yayınladı. Yönetmeliğe göre pistte yarışacak her sürücü uygun tulum ve kask giyip eldiven takmalı. Federasyondan bir görevli "Keşke resmi bir denetim kurumu olsa. İşletme belgesi almak için belediyeler bizim federasyonumuzdan uygunluk belgesi görmek istiyor ama çoğu da bunu yapmıyor. Bu pistin de bizde kaydı yok" diyor. Bir go-kart pisti açabilmek için belediyelerden turistik tesis işletme belgesi almak yeterli. Go- kart pistleri, "eğlence merkezleri" kapsamında çalıştırma izni ve ruhsatı alıyor. "Başımız özellikle kızlarla dertte" diyen bir işletmeci "Uzun saçlıların saçlarını toplatıyor ve bone taktırıyoruz. Ardından da kask giymelerini istiyoruz. Ancak kadın müşterilerimiz çoğu zaman saçları bozulacak endişesiyle bone takmaya yanaşmıyor. Biz de bunları arabaya bindirmiyoruz" dedi.

'İŞLETME, FEDERASYONA BAŞVURUDA BULUNMADI'
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED), 24 yaşındaki Tuğba Erdoğan'ın ölümüyle sonuçlanan "go-kart" kazasının yaşandığı işletmenin, uygunluk belgesi almak için kendilerine başvurmadığını bildirdi. TOSFED'den yapılan yazılı açıklamada, gokart işletmeleriyle ilgili kendilerine yasalar ve yönetmeliklerce bir görev verilmediği savunularak, buna rağmen 2007'den bu yana 'Hobi Karting Pist Yönetmeliği' ile federasyona başvuru yapan işletmelere güvenlikle ilgili yol gösterildiği, yapılan incelemelerin ardından standartlara uygun olan pistlere de 'uygunluk belgesi' verildiği ifade edildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ablası Kübra da lösemiden öldü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN