Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki yıldır toprak altındalar

'ın Afşin-Elbistan Çöllolar Kömür Havzası'nda yaşanan göçüğün 2. yılı pazar günü doluyor.

Giriş Tarihi: 9.2.2013 12:21
Tam iki yıl önce meydana gelen te toplam 11 kişi hayatını kaybetmiş, ancak iki işçinin cenazesine ulaşılabilmişti. 9 işçinin cenazesine ise iki yıldan beri ulaşılamıyor.

6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde kömür çıkarılan alanda meydana gelen göçüğün ilkinde bir işçi, ikincisinde ise 10 işçi hayatlarını kaybetti. İkinci göçükte 9 işçi yerin onlarca metre altında kalırken, bir işçinin cenazesi yüzeyde bulunmuştu. 10 Şubat'ta göçüğün üzerinden tam 2 yıl geçmiş olacak. İki yıllık süre içerisinde kayıp yakınlarının cenazelerinin bulunması talebine olumlu cevap verilemedi. Kayıp yakınları ihmali olanların cezalandırılması için açılan kamu davasının sonuçlanmasını bekliyor. Şimdiye kadar 3 duruşma yapıldı ve duruşmalar gerekli materyallerin temini için ertelendi. En son 31 Ocak tarihinde gerçekleştirilen duruşmada kayıp yakınları kararın bir an evvel verilmesini istedi.KAMU DAVASI AÇILDI

Afşin Cumhuriyet Savcılığı tarafından olayla ilgili hazırlanan 72 sayfalık iddianameyi ve 37 klasörlük soruşturma evrakını inceleyen Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek, geçtiğimiz 16 Temmuz'da kamu davası açtı.

İddianamede Çöllolar Kömür Sahasını işleten Park Teknik AŞ'den 9, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Kontrol Teşkilatı'nda görev yapan 14 kişi olmak üzere toplam 23 kişi, 'Bilinçli taksirle birden çok kimsenin ölümüne sebebiyet vermek' suçuyla Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor. 11 Kişinin hayatını kaybettiği göçükle ilgili açılan kamu davasının ilk duruşması 23 Ekim 2012 tarihinde, ikinci duruşma 11 Aralık ve üçüncü duruşma ise 31 Ocak'ta yapıldı. 4. duruşma ise 28 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Toprak altında kalan işçiler Yaşar Alkaya ile Ruşen Demir, jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, maden mühendisi Nail Yılmaz, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, drenaj işçisi Aydoğan Polat ile topograf Tuğran Gökhan'ın ölümüne sebep olan göçüklerde ihmali bulunan kişi ve kurumlar için açılan kamu davasının duruşmaları Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu'nda gerçekleştirildi. Duruşmalarda, taksirle birden fazla adam öldürme suçlamasıyla hakim karşısına çıkan şahıslar, kendilerini savunurken, işçi yakınları ihmali olanların cezalandırılmasını istediler.

Göçükle ilgili iddianamede oldukça çarpıcı bilgiler yer alıyor. Toplamda 23 kişinin yargılandığı davanın tanıkları, göçük alanında 2010 yılı Ocak ayında çatlakların tespit edildiğini belirtti. İddianamede, "EÜAŞ'ın kısa sürede kömür alabilmek için süreyi sınırladığı ve hızlı kömür çıkarmak amacıyla tedbirlerin göz ardı edildiği, susuzlaştırma çalışmalarının yeterince yapılmadığı, şevlerin (çukur yamaçları) yeterli büyüklükte ve genişlikte açılmadığı ve uzmanlarca hazırlanan bazı uyarıların dikkate alınmadığı yönünde bilgilere ulaşıldı." görüşleri dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın görevlendirdiği teftiş kurulu tarafından heyelanlar sonunda hazırlanan raporda ise 6 madde, heyelan sebebi olarak öne çıktı. Rapora göre, ilk göçükte kömür ocağına yakın Hurman Çayı'nda yeterli izolasyon yapılmadı. Hurman fay hattı göz ardı edildi. Kömür altında yer alan karst akiferinin hidrostatik yükü düşürülmedi. İkinci göçüğün sebebi ise drenajın yeterli olmaması ve drenaj kanallarının geçirgen inşa edilmesi, gerekli sızdırmazlığın sağlanmaması olarak ortaya kondu.

KAYIPLAR MEVLİT İLE ANILACAK

Toprak altında kalan işçiler için göçüğün olduğu bölge olan Çöllolar Kömür Havzası'nda pazar günü mevlit okutulacak. Ayrıca Afşin'de de ayrı bir mevlit programı düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki yıldır toprak altındalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN