Surların içinde, ışığa hasret 50 kritik nokta

Giriş Tarihi: 10.2.2013

İstanbul Emniyeti tarihi surlarda 50 karanlık nokta saptamış. Buralarda acil MOBESE ve aydınlatma ihtiyacı var. Ancak polis "Bu bizim hem bütçemizi hem de yetkimizi aşar" diyor

Tarihi yarımadadaki emniyetsiz bölgeler, Fatih Emniyet Müdürlüğü'nün de gündeminde. Emniyet verilerine göre son bir yılda 120 riskli alan ile 50 'karanlık nokta' tespit edildi. Bu 50 noktanın 10'u çok acil müdahale gerektiriyor. Edirnekapı-Ayvansaray arasındaki en turistik bölümünde de içki alemleri yapılıyor, pek çok gasp olayı yaşanıyor. Acil müdahale bekleyen karanlık noktalara ilişkin bilgi veren Fatih Emniyet Müdürlüğü yetkilileri bu müdahalelerin kendi bütçe ve yetkilerini aştığını söylüyor. Birçok yere MOBESE takılması gerektiğini söyleyen Emniyet yetkilileri, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların sürekli korku içinde yaşadığını ve sur bandının ıslah edilmesi için sürekli kapılarını aşındırdığını vurguluyor.

'BENİM DİYEN GEÇEMEZ'
Tarihi yarımadada ikinci günkü durağımız, Edirnekapı ve Ayvansaray sur bandı. Burası İstanbul'un en çok turist çeken bölgelerinden biri... Nitekim, Mihrimah Sultan Camisi, Kariye Müzesi, Eğrikapı Rum Mezarlığı, Panayiasuda Rum Kilisesi, Kazasker İvizağa Camisi, Anamas Zindanları ve Bizans döneminden kalan Tekfur Sarayı'nın da olduğu bölgede pek çok tur otobüsüne ve turiste rastlıyoruz. Bölgede surlara paralel olan Hocaçakır Caddesi'nde de hiçbir MOBESE kamerası yok. Çay ocağı işleten Mehmet Sıddık Kızıl, surun arkasında pek çok gasp olayının yaşandığını anlatıyor. Edirnekapı'dan Ayvansaray'a kadar uzanan surların arka bölümünde, Ermeni Mezarlığı'nın hemen üstündeki bomboş bir arazi uzanıyor. Ve bu uzun arazide 4 elektrik direği var ama hiçbiri çalışmıyor. Mehmet Sıddık Kızıl, hava karardıktan sonra bu arazinin dört bir yanında içki ve uyuşturucu alemi yapıldığını, tinercilere rastlandığını, kadınların bu yolu asla kullanamadığını belirtiyor. Doğma büyüme Karagümrüklü olan Karagümrük Mahallesi Muhtarı İsmail Altıntoprak (63), Edirnekapı'yı çevreleyen surların yıllardır tinercisinden gaspçısına kadar her tür insanı barındığını, özellikle mahalle sakinleri tarafından 'çukur' olarak adlandırılan yerin çok tehlikeli olduğunu söylüyor. Muhtar Altıntoprak'ın anlattıkları hem ürkütücü hem de düşündürücü: "Benim diyen delikanlı o kapıdan geçip şehitliğe doğru yürüyemez. Çünkü kapının hemen sol tarafında 'çukur' diye bilinen bir yer var. Bu oyuklarda gece gündüz madde bağımlıları oluyor. Tam bir eşkıya yatağı. Şimdiye kadar birçok turistin saldırıya uğradığına şahit oldum. Denemek isteyen varsa, çelik yelek giysin, oradan ağır adımlarla geçsin, bakalım ne olacak?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Surların içinde, ışığa hasret 50 kritik nokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN