Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bazen roller sizi alır'

Gül, komşularla sıfır sorun politikasının değişmesine ilişkin, "Koşullar değişti. Bazen siz rol almazsınız, roller sizi alır" dedi

Giriş Tarihi: 12.2.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Mısır'ın Al Vatan gazetesine bir röportaj verdi. Gazetenin Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde sıfır sorun politikasının ve başka ülkelerin iç işlerine karışmama prensibinin Arap baharıyla birlikte değişmesiyle ilgili soruya Gül şöyle ise şöyle yanıt verdi: "Bu, bizim irademiz dışında gerçekleşen bir durum. Evet, sorunları sıfırlama politikası ürettik. Partimizin yönetime gelmesiyle Türkiye'nin herhangi bir başka ülkenin iç işlerine kesinlikle karışmayacağını ilan ettik. Herkesle ilişkileri geliştirdik. Ancak bölgedeki koşullar hiç hesapta olmadığı şekilde değişti. Suriye'de devlet, haklarını arayan muhalefete silah doğrulttu. Aynısı Libya'da, Tunus'ta ve Mısır'da da oldu. Biz rol aramıyoruz, roller bizi arıyor. Ayrıca bazılarının söylediği gibi kahraman yahut liderlik rolü oynama peşinde değiliz. Ancak göz ardı ve ihmal edilemeyecek coğrafi ve tarihî gerçekler var ortada. Çünkü biz bölgenin bir parçasıyız ve bölge ülkeleri bizim stratejik ve tarihî derinliğimizi temsil ediyor. Bu da bize, başka ülkelere görüş dayatmadan komşuluğun gerektirdiği sorumluluklar yüklüyor."

AB ÜYELİĞİNİ HALKA GÖTÜRECEĞİZ
Gül, Türkiye'nin AB'ye girmek istemekteki ısrarayla ilgili soruyla ilgili olarak ise "Üye ülkeler, başarılı ve ileri halklar seviyesindedir. Katılma ısrarımız bu nedenledir. Siyaset, demokrasi ve insan haklarında da ilerlemek için katılmak istiyoruz. Bize üyelik için onay verdiklerinde, Birliğe üyeliği isteyip istemediğini anlamak için halka götüreceğiz. AB üyeliği araçtır, amaç değildir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bazen roller sizi alır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN