Sınır kapısında bomba yüklü araç patladı 13 ölü 28 yaralı

Hatay'da Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, Suriye'den giriş yapıp tampon bölgeye park eden araç saat 14.40'ta uzaktan kumandayla infilak etti Suriye'ye yardım götüren araçların bulunduğu parkta biri çocuk 3 Türk ile 10 Suriyeli öldü. İki şüpheli bir başka araçla Suriye tarafına kaçtı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki Suriyelilere yardım taşıyan araçlar için oluşturulan tampon bölgede patlayan bomba yüklü bir araç 4'ü Türk, 9'u Suriyeli 13 kişinin ölümüne neden oldu. 9'ü Türk 19'u Suriyeli 28 kişi de yaralandı. Olayda 19-20 araç da hasar gördü.

ARAÇLAR SURİYE PLAKALI

Suriye ile Türkiye arasındaki en önemli geçiş noktalarında biri olan Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlama saat 14.40'ta meydana geldi. Kamera kayıtlarına göre saat 14.17'de Türkiye'ye giriş yapan Suriye plakalı iki araçtan biri giriş kapısına yaklaşık 40 metre mesafede oluşturulan tampon bölgeye park etti. Yaklaşık 20 dakika sonra araç büyük bir gürültüyle infilak etti. Patlamadan tampon bölgede Suriyelilere yardım taşıyan araçlarda bulunanlarla gümrük görevlileri etkilendi. Patlamayla birlikte olay yerine sağlık ve güvenlik ekipleri sevk edildi. Suriye vatandaşı 5 kişinin olay yerinde öldüğü, diğer 8 kişinin ise kaldırıldıkları hastanede yaşamını yitirdikleri belirtildi. Toplam 13 kişinin öldüğü patlamada 9'u Türk 28 kişi de yaralandı. Ölen Türklerin isimlerinin İbrahim Yalçınkaya, Ali Sille, Hasan Yurtkaya ve Ali Dağ olduklanrı öğrenildi.

DEMİR KAPILAR YIKILDI

Yaralılardan Kasım Ayaz'ın amcası Kamil Ayaz yeğeniyle giriş ve çıkışlarda tercümanlık yaparak Suriyelilere yardım ettiklerini belirterek şunları söyledi: "Herşey bir anda oldu. Nasıl olduğunu anlamadık. Çok büyük bir patlamaydı. Kapıdaki asma tavanlar bile çöktü, demir kapılar yıkıldı." Görgü tanıklarından,Tarif Youssef Asha ise "Yananlar, feryat edenler, kurtarılmayı bekliyordu" diye konuştu.


BOMBA ARAŞTIRILIYOR

Patlamanın ardından gümrük kapısı kapatılarak alanda inceleme başlatıldı. Araçtaki bomba düzeneğinin uzaktan kumanda ile patlatıldığı tahmin ediliyor. Patlamanın hemen ardından bölgede başlayan yangınlar, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

ÜÇ BAKAN HATAY'DA
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, patlamanın hemen ardından incelemelerde bulunmak üzere dün gece özel uçakla Hatay'a gitti. Sınır kapısında incemelerde bulunan üç bakan daha sonra birlikte ortak basın toplantısı yaptı. Güler olayla ilgili bilgi verirken "Çeşitli spekülasyonlar olduğunu gördük. Patlamaya sebep olan aracın kesinlikle Suriye' tarafından geldiğini, 14.17'de park ettiğini ve 20 dakika sonra patlamanın gerçekleştiğini tespit ettik. Güçlü bir patlayıcı" dedi. Adalet Bakanı Ergin de şunları söyledi: "Olaya sebebiyet veren araç Suriye'den gelerek gümrük sahasına 21 metre mesafede park ediyor." Ergin patlamanın olduğu yerde yoğun bir trafiğin olduğunu belirterek "Hedef siviller gibi görünüyor"diye konuştu.


ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır kapısında bomba yüklü araç patladı 13 ölü 28 yaralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN