Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tepedelenli'nin başı burada gömülü

Giriş Tarihi: 12.2.2013

Arnavutluk'un, idam edilen Tepedelenli Ali Paşa'nın başını ve Şemsettin Sami'nin mezarını istemesine tarihçiler tepkili: Türk kültürünün parçası

Anavutluk Başbakanı Sali Berişa'nın Ali Sami Yen'in babası ve ilk Türkçe sözlüğün yazarı Şemsettin Sami ile II. Mahmut döneminde idam edilen Tepedelenli Ali Paşa'nın kesilerek İstanbul'a getirilen başının Arnavutluk'a iadesini istemesi, tartışma yarattı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Arnavutluk temasları sırasındaki iletilen taleple ilgili, Tepedelenli başı ve Sami'nin mezarının izini İstanbul'da sürdük. Tepedelenli Ali Paşa, Arnavutluk'un Tepelen kasabasında 1744'te doğmuştu. 1768'de Osmanlı Devleti hizmetinde yükseldi. 1788'de Yanya Valiliği'ne getirildi. Tepedelenli'nin artan gücünden rahatsız olan Padişah II. Mahmut, Ali Paşa'yı görevden aldı. Ancak bu isyana yol açtı. II. Mahmut, sadrazamı Tepedelenli'nin üzerine gönderdi. Yenilen Tepedelenli'nin idamına karar verildi. Tepedelenli kurşunlandı. Başı kesilip İstanbul'a gönderildi. Vücudu Yanya'da bulunan Fethiye Camisi'ne defnedildi.

G.SARAY SAHİPLENDİ

Başı ise Zeytinburnu Ayvalık Mezarlığı'na gömüldü. 2006'da mezarlıklarda 2 yıla yakın çalışma yapan ve 3 bin 500 mezar taşını envantere işleyen Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Berk, Tepedelenli'nin kallavi kavuk ile temsil edilen mezar taşını bulduklarını ve mezarlık envanterine eklediklerini belirtti. Berk, "Paşa'nın mezar taşı bizim tarihimiz için önemli bir kültürel değer. Taşın verilmesi değil ama başın verilmesi hoş karşılanabilir" dedi. Şemsettin Sami ise 1850'de Güney Arnavutluk'ta Fraşer'de doğdu. Modern Türk milliyetçiliğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Sami, Kamus-ül Alam ve Kamus-ı Türki başta olmak üzere ilk Türkçe roman olan 'Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat" eserlerini kaleme aldı. 1904'te vefat etti. Erenköy Sahrayı Cedit Mezarlığı'na defnedildi. Sami'nin mezarı daha sonra 1968'de Feriköy Aile Mezarlığı'na nakledildi. Sami'nin eşi Emine Hanım ve Ali Sami Yen'in mezarı halen burada bulunuyor. Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan, aileden çok az insan kaldığına dikkat çekerek "Şemsettin Sami'nin bugüne kalan yakınları bizleriz, bütün Galatasaray camiası. Onun çocukları olarak Şemsettin Sami'ye sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Onun çocukları mezarın nakline izin vermez" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tepedelenli'nin başı burada gömülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN