Aynı anda 3 ameliyat oldu

Kafasındaki kitlenin alınması için OSM Ortadoğu Hastanesi'ne başvuran 70 yaşındaki Mahmut Karaçizmeli aynı anda hem beyin hem kalp hem de estetik ameliyatı geçirdi. Taburcu olan Karaçizmeli'nin durumunun iyi olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 13.2.2013 16:45
Şanlıurfa'nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca beldesinde çiftçilik yapan Mahmut Karaçizmeli, yaklaşık 20 yıldan bu yana başının üzerinde bulunan misket büyüklüğündeki kitle ile yaşadı. Bu durumun kendi sağlığı açısından herhangi bir sorun teşkil etmediği için doktora başvurmadığını söyleyen Karaçizmeli, 2 ay önce fıstık bahçesinde başını ağaca çarptığını ve kitlede kanama meydana geldiğini anlattı. Kitlenin kısa sürede hızla büyüyerek elma büyüklüğüne ulaştığını dile getiren Karaçizmeli, mecburen tedavi için Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fuat Torun'a başvurduğunu ifade etti.Yapılan incelemede, Karaçizmeli'nin beyninde tümör bulunduğu tespit edildi. Beyin ameliyatı öncesi tetkikler yapılırken kalp damarındaki sorundan şüphelenen doktor, hastayı Kardiyoloji Servisine sevk etti. Burada yapılan anjiyo işleminde kalp damarının tamamen tıkalı olduğu ve hastanın acilen By-Pass ameliyatına alınması gerektiği sonucuna varıldı. Kafatasındaki tümör alındıktan sonra kafa derisinde oluşacak sorunun giderilmesi için de ameliyata estetik cerrahi ekibinin de katılması planlandı. Üç cerrahi ekip Karaçizmeli'nin durumunu görüşmek üzere bir araya geldi ve toplantıdan 'aynı anda 3 ameliyatın yapılması' kararı çıktı.

Sürece ilişkin bilgi veren Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fuat Torun şunları söyledi: ''Kalp ve damar cerrahisi uzmanı ve plastik cerrahi uzmanıyla görüşerek aynı seansta ameliyatların yapılmasına karar verdik. Öncelikle by-pass ameliyatı yapıldı. Daha sonra tümör dokusunu çıkardık. Bu doku aynı zamanda kafa kemiğinde de etkili olmuştu. Kafatasındaki kemiği de temizledik. Total bir şekilde tümörün hepsini boşalttık ve plastik cerrahisi tarafından açıkta kalan dokuya operasyon yapılarak kapatıldı. Daha sonraki takiplerde hastamızın bir sorunu olmadığını anladık ve taburcu ettik.''

Kendisini çok iyi hissettiğini söyleyen Mahmut Karaçizmeli tedavi sürecinde emeği geçen doktor hemşire ve diğer çalışanlara teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı anda 3 ameliyat oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN