Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalar nasıl olacak?

Giriş Tarihi: 13.2.2013 08:26 Güncelleme Tarihi: 13.2.2013 17:36

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yurdun batı bölgeleri bu geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine girecek, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Cuma günü batı bölgelerde, hafta sonunda ise yurt genelinde 3 ila 7 derece azalacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin batı bölgelerinin bu geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Eskişehir çevrelerinde yarın yağış tahmin edilirken, yağışlar, Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesiminde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde olacak.

Mevcut yağışlı havaya ilave olarak yurdun Cuma günü Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yağış bekleniyor. Yağışların Muğla, Antalya'nın doğu ilçeleri, Osmaniye ve Hatay'ın kıyı ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile zamanla Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, Göller Yöresi, Eskişehir, Bilecik ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege dışında tüm bölgelerde Cumartesi günü görülecek yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da genellikle yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenirken, Pazar günü de yağışların yurdun doğusunda etkili olmaya devam edeceği öngörülüyor.

Tahminlere göre, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Cuma günü batı bölgelerde, hafta sonunda ise yurdun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir derecede (3 ila 7 derece) olmak üzere Türkiye genelinde azalacak, önümüzdeki hafta ise yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredecek.

RÜZGAR: Kuzey kesimlerde kuzey ve kuzeybatı, güney kesimlerde güneyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege Kıyıları ve Marmara'nın güneybatısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde, iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı, batısı çok bulutlu, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ ve Kırklareli ile Balıkesir'in Ayvalık, Edremit ve Burhaniye ilçelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneybatısında, güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, Kuzey Ege kıyıları ile zamanla İzmir, Aydın ve Muğla'nın kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, Kıyı Ege'de güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetlice (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı, sabah saatlerinde doğusu çok bulutlu, zamanla bölge genelinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı, sabah saatlerinde doğusunun çok bulutlu, zamanla bölge genelinin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN