Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 ayda 100 kilo verdi

Annesini kaybedince stresten kendini yemeğe veren ve 200 kiloya çıkan Mehmet Can, 10 ayda diyet ve sporla 100 kilo verdi. Genç adam "Eskiden sokağa çıkamıyordum. Azmettim ve başardım" diyor

Giriş Tarihi: 14.2.2013
İzmir'de annesini kaybedince üzüntüden kendini yemeğe veren ve 200 kiloya kadar çıkan 19 yaşındaki Mehmet Can Bayrak, azmiyle 10 ayda 100 kilo vermeyi başardı. İnsanların bakışlarından rahatsız olduğu için bir dönem sokağa bile çıkmadığını anlatan genç, "Bir mucizeyi başardım. Azmeden herkes zayıflayabilir" dedi. 19 yaşındaki Mehmet Can Bayrak, annesini henüz 8 yaşındayken akciğer kanserinden kaybetti. Yaşamını babası Halil Can ile birlikte sürdüren Mehmet Can, yaşadığı acı nedeniyle kendini yemeğe verince hızla kilo almaya başladı. Hızla kilo alan ve çevresindeki insanların bakışları nedeniyle dışarı çıkmak dahi istemeyen Mehmet Can, gününün büyük bölümünü bilgisayar karşısında geçiriyordu.

BELİ TAM 58 SANTİM İNCELDİ

Artık kendisine uygun tişört, pantolon ve ayakkabı da bulamaz hale gelmişti. Özel üretim giysi ve ayakkabı alıyordu. Kiloları nedeniyle nefes almakta da zorlanmaya başlayınca en sonunda zayıflamaya karar verdi. Endokrin ve Metabolizma Uzmanı Dr. Erdal Duman'ın kontrolünde diyete başlayan Can, hazırlanan programı harfiyen uygulayıp, her ana öğünden sonra yürüyüş yaptı. Hızla kilo veren Mehmet Can, bir yandan da üniversite sınavına hazırlandı. Kilo verdikçe zayıflama inancı artan genç, 10 ayda azmi sayesinde, tam 100 kilo verip yarı yarıya inceldi. Daha önce insanların bakışlarından kaçtığı için sokağa çıkmaya korktuğunu anlatan Mehmet Can şunları anlattı: "Diyetime harfiyen uydum. Her ana yemekten sonra yürüyüşe çıktım. Bel çevrem 165 santimetreden 107 santimetreye, ayakkabı numaram ise 51'den 49'a düştü. Doktorumun desteğiyle bu mucizeyi başardım. Çok mutluyum, kendime güvenim geldi. Azmeden herkes zayıflayabilir."

EGZERSİZ YAP, ÖĞÜN ATLAMA

Dr. Erdal Duman hastaların ise mucize zayıflama yöntemi olmadığını söyleyerek, "Öyle olsaydı sokaklarda obez kalmazdı" mesajı verdi. Duman şu tavsiyelerde bulundu: "Günün yaklaşık iki saatini kendinize ayırın. Egzersizi artırın. Her gün ve günün değişik saatlerinde egzersiz yapmak yakma kapasitemizi artırır. Yiyeceklere yönelimimizi azaltır, kas kapasitemizi artırır. Kilolu hastaların sadece iki üç ay yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi aktiviteleri ön plana almaları gerekiyor. Platesin kilo kaybına katkısı yok. Hasta bir spor salonuna gidip, kilo verdikten sonra sporu bırakır ve yeniden eski yaşamına dönerse yine kilo alır. Öğün atlamak ve düşük kalorili beslenme kilo verdirmez, aksine aldırır. Kendinize güvenin ve değer verin. Mehmet Can bana geldiğinde özgüveni yoktu, bakışlarını kaçırıyordu. Kendine güvendi ve zayıflamayı başardı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 ayda 100 kilo verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN