Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çıktığı harabeleri onardı

Gaziantep'te sokak çocuklarına yönelik projeyle hayatı kurtulan Celal Solak, taş ustalığı eğitimi aldı ve ilk iş olarak yıllarca yaşadığı harabeleri onardı. Celal, hem meslek öğrendi hem de mutlu bir yuva kurdu

Giriş Tarihi: 14.2.2013
Gaziantep'te sokak çocukları için hayata geçirilen yeni hayat projesinin dünyada bir benzeri yalnızca Amerika'da Baltimore'da var. On yıl içinde yüzlerce çocuğun sokaklardan çekilip kurtulmasını sağlayan Antep'teki organizasyonda yaş sınırı bulunmuyor. Yani yeni hayata taşınan gençler yirmili yaşlardan sonra bile destek bulabiliyorlar. Evliliklerinden iş hayatlarına kadar hep arkalarında bir ağabeyleri oluyor.

YÜZÜNDE O GÜNLERİN İZİ VAR

Bu organizasyon sayesinde kaderi değişen gençlerden biri de Celal Solak. Sokaklardaki lakabı 'deli Celal'miş. Anne ve babası öldükten sonra, 10 yıl sokakta yaşamış. Yedi yaşında düştüğü sokaklarda tiner çekmiş, bağımlı olmuş. O günden hatıra yüzünde büyük bir façası var. Altı aylık tedavinin ardından psikiyatristler eşliğinde tedavi görmüş. Tedavi sırasında öğrendiği taş ustalığı ise onun geleceğini kurmasını sağlamış. İlk iş olarak da bir zamanlar evi olan harabeleri onarmaya başlamış. On yıl boyunca izbe yerlerinde yattığı en ufak deliklerini bile ezbere bildiği duvar diplerini mimarlara göstermiş. Askere gidip geldikten sonra da eğitimi devam etmiş Celal. Proje kapsamında iş bulmasına destek verilmiş. Tabii ardından sıra bir hayat arkadaşı bulmaya gelmiş.

'ONLARIN DİLİNDEN ANLIYORUM'
Kız istemeye bile bu projede yanından ayrılmayan eğitmenleriyle gitmiş. Nişanı da kaldığı merkezde yapılmış. Nikâhını bu projede her zaman onun elinden tutan belediye başkanı Asım Güzelbey kıymış. 26 yaşında olan Celal şimdi mutlu ve merkeze gönüllü olarak yardım ediyor. Geceleri sokaklara düşen çocukları toplarken hiç korkmadığını zira onların dilinden anladığını söylüyor. Duygularını ise "Geceleri yatağımda uyandığında etrafımda taş toprak yerine eşimi ve yeni evimi görünce hala inanamıyorum" diyerek anlatıyor. Celal gibi eski hayatlarının üzerine sünger çekmek isteyen pek çok genç var projede. Halen tedavileri süren Yaşar, Abdurrahman, Musa, Mustafa da hayalleri sorulduğunda "Ben de bir gün evlenip ailemi kuracağım" diye cevap veriyor.

YENİ HAYAT PROJESİNİN MİMARLARI
Asım Güzelbey: Gaziantep Belediye Başkanı. Bu projeyi 2004'te başlattığında herkes onu "bu belediyenin işi değil" diye eleştirdi. Oysa kent o günlerde sokak çocuğu rekoru kırıyordu. Aslında bir doktor olan Güzelbey bu projeyi tamamen bilimsel olarak yürütebilmek için dünyadaki örneklerini inceledi. Projeye çok para harcandığı için de eleştirildi. Ancak Başkan, "İnsan hayatının değeri büyüktür. Bu da bence belediyenin en önemli işidir" diyor.
Hüsnü Özyeğin: İşadamı. Gaziantepli değil ancak bir gün uçakta yan yana yolculuk yaptığı belediye başkanının projesine inandı. Klasik Antep mimarisi tarzında yapılan ve bir şato gibi duran tedavi merkezini bu projeye hediye etti.
Prof. David Powel: ABDBaltimore'da bağımlı gençler için yürütülen projenin başındaydı, şimdi Yale Üniversitesi'nde öğretim üyesi. Türkiye'deki programının başarılı olması için defalarca Antep'e geldi.
Dr. Cenk Yancar: Psikiyatr olarak Bakırköy AMATEM'den bu projenin başına geldi.
Ali Kandemir: O yeni hayata başlayan tüm gençlerin abisi. Zabıta memuruydu ve 2007'de Çocuk Gençlik Şube Müdürü oldu. Gençlerin aileleriyle ilişkilerinden, iş bulmalarına ve kız istemelerine kadar her anlarında yanlarında oluyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıktığı harabeleri onardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN