Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 milyar kadın ayaklandı

Kadına yönelik şiddeti protesto etmek isteyen, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kadın aynı saatte dans etti. Türkiye'de de İstanbul'dan Karabük'e kadar binlerce kadın meydanları doldurdu

Dünyanın 160 ülkesinde düzenlenen "Bir Milyar Ayaklanıyor" kampanyası dâhilinde Türkiye'nin 4 bir yanında kadınlar aynı anda dans ederek kadına şiddeti protesto etti. Etkinliğe kadın vekiller de Meclis'te katıldı.
İstanbul'da Beşiktaş ve Kadıköy'de, yüzlerce kadın V-Day Hareketi'nin dünya genelinde kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddete, tecavüzlere, ensest ilişkiye, sünnete ve seks köleliğine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği kampanyaya destek verdi. "Durma Dans Et" yazılı tişörtlerle şiddete 'Dur' diyen kadınlar, dünyayla aynı anda sloganlar atıp, dans etti.
Ankara'da Parlamento Muhabirliği Derneği'nin öncülüğünde basın koridorunda toplanan AK Partili ve CHP'li kadın milletvekilleri, dans ederek kadına yönelik şiddeti protesto etti. Aretha Franklin'in 'Respect' (Saygı) isimli şarkısıyla bir süre dans eden kadın milletvekilleri bir ara halay da çekti. CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'un üzerinde tişörtünde "Kadının yeri Millet Meclisi", CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın tişörtünde ise "Diren, dans et" yazması dikkat çekti. Etkinliğe erkek milletvekilleri de destek verdi.
Trabzon'da saat 12.00'de kadınlar Meydan Parkı'nda toplanarak dans etti. Trabzonlu kadınlar taşıdıkları pankartlarla 'kadına ve kız çocuklarına karşı şiddete hayır' dedi.Trabzon Dans Sporları Kulubü Başkanı Meltem Dilaver Atagün'ün hazırladığı etkinlikte, önce müzik eşliğinde dans eden kadınlar daha sonra ise yöresel müzikler eşliğinde horon tepti. Tahıl Pazarı'nda gerçekleşen etkinliğe siyasi partilerin kadın kolları üyeleri de katıldı.
Antalyalı kadınlar da dünya çapında düzenlenen "Kadına Şiddete Hayır" eylemine büyük destek verdi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yüzlerce kadın, şiddete tepkilerini dans ederek gösterdi. Kadınlar "Zincirleri Kıralım" şarkısı eşliğinde dans edip, şiddete hayır sloganları attı.

ERKEKLER DE DESTEK VERDİ

Edirne'de bir grup kadın, etkinlik kapsamında Saraçlar Caddesi'nde halay çekerek kadına şiddeti protesto etti. Eskişehir, Adana, Muğla, Denizli, Karabük, Yalova ve Çanakkale'de de etkinlik hayata geçirildi.

MECLİS'TE DANS...
AK Parti ve CHP'li kadın milletvekilleri, dans eylemine böyle destek verdi. İstanbul'da etkinliğin adresi Beşiktaş ve Kadıköy olurken, Çanakkale'den Denizli'ye, Antalya'dan Adana'ya kadar pek çok ilde kadınlar dans ederek şiddete dur dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 milyar kadın ayaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN