Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayallerin gerçek olduğu 4 ev

Gaziantep Belediyesi'nin finanse ettiği "hayal evleri", tiner batağındaki çocukları rehabilite ediyor, okumalarını ve meslek edinmelerini sağlıyor

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Gaziantep'te bir zamanlar rekorlar kıran sokak çocuklarıyla tinerci çeteleri artık yok denecek kadar azaldı. Sokaklardan toplanan binlerce çocuk, özel olarak kurulan 4 hayal evinde yeni bir hayata kavuştu. İşte tüm finansmanı Gaziantep Belediyesi tarafından karşılanan ve Türkiye'de bir benzeri bulunmayan hayal evleri:
Akınol: Eski bir otel bu proje için bağışlandıktan sonra restore edildi. Sokakta çalışan çocuklar buradaki merkezde danışmanlık hizmeti alıyor. Aileleriyle tekrar mutlu olmaları sağlanıyor. Gerekirse ailelere iş bulunuyor, çocukların okullarına gitmesi için her türlü destek veriliyor.
Münir Onat: Gaziantep'in ilk bahçeli evlerinden biri. Burada risk altındaki çocuklara danışmanlık veriliyor. Henüz sokaklarda yatmaya başlamamış ancak her an ailesinin yanından kopacak durumda olan çocukların hayatı onarılıyor.

KAPIDA GÜVENLİK BİLE YOK
Oya Bahadır Yüksel:
Madde bağımlıları, tacize uğrayan ve sokaklarda yaşayan çocuklar burada tedavi ediliyor. Antep mimarisine uygun olarak avlulu büyük bir taş ev olan merkezde tam 70 kişi çocuklar için çalışıyor. Her dönem 60 çocuğun tedavisi yapılıyor. Öyle bir merkez ki çocuklara asla ceza verilmiyor. Yalnızca merkezdeki eğitimde başarılı olurlarsa yeni yaşamları için bir şeyler kazanıyorlar. Kapısında güvenlik yok, onları dış dünyadan ayıran kalın duvarlar, demir parmaklıklar yok. Burada taş işçiliği, mozaik sanatçılığı öğreniyorlar. Resim, müzik, futbol gibi aktivitelerin tadını çıkarıyorlar. Merkezin başarı oranı yüzde 90'ları buluyor. Yarıyol Evi: Oya Bahadır Yüksel Tedavi Merkezi'nde 6 aylarını başarı ile tamamlayanlar çoğunlukla ailelerinin yanına gönderiliyor. Ancak bazı çocukların yanlarına gidecek aileleri bulunmuyor. İşte o zaman yeni yuvaları Yarıyol Evi oluyor. Bu evlerde çocuklar ya okula ya da bir işe gitmek şartı ile kalıyor. Her tür işlerini kendileri yapıyorlar. Haftada bir gün de terapistleri geliyor.

--BİTTİ--


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayallerin gerçek olduğu 4 ev
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN