Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat borcunu ödedi

Giriş Tarihi: 15.2.2013

Karaciğer nakliyle hayata tutunan Mustafa Gürkan'ın, başka bir rahatsızlıktan beyin ölümü gerçekleşti. Gürkan'ın vasiyeti üzerine bağışlanan böbrekleri 2 kişiye hayat verdi

İzmir'de 6 yıl önce yapılan karaciğer nakliyle hayata tutunan Mustafa Gürkan (57), başka bir rahatsızlık sonucu beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine bağışlanan organlarıyla iki kişiye hayat verdi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, 6 yıl önce karaciğer nakli yaptığı hastası Mustafa Gürkan'ın, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde beyin ölümünün gerçekleştiğini belirtti. Hoşcoşkun, hayattayken organlarını bağışlayan ve bu yönde ailesine vasiyette bulunan Gürkan'ın kullanılabilir durumdaki böbreklerinin alınarak uygun 2 hastaya başarıyla nakledildiğini bildirdi. Hoşcoşkun, bağışçı Gürkan'ın da bir zamanlar organ nakline muhtaç bir kişiyken yapılan nakille sağlığına kavuştuğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ
"İnsanlarımızın sağlıklı bir durumdayken organ bağışının ne demek olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Yarın kendilerinin de aynı duruma düşebileceklerini düşünmeleri gerekiyor. Ölen hastamız, nakille hayata tutunmuş ve normal yaşantısına devam ediyordu. Ama bu arada geçirmiş olduğu bir rahatsızlıkla beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Kendisinin vasiyeti, akrabalarının da bu vasiyete sahip çıkmaları neticesinde organları bağışlandı. Ölen hastamızın bir böbreğini 18 yıldır diyalize bağlı yaşayan 46 yaşındaki Birsel Pala'ya, diğerini de 9 yıldır diyalize giren 59 yaşındaki Niyazi Vural isimli hastamıza başarıyla taktık. Şu an sağlıklı, sıhhatli bir durumdalar ve diyaliz ihtiyaçları bulunmuyor. Bundan sonraki yaşamlarında da belirli kuralları uyguladıkları takdirde kaliteli bir yaşam sürebilecekler." Hoşcoşkun, organ nakli olmuş bir hastanın, beyin ölümü sonrası daha önce nakil yapılan organ da dahil fonksiyonları yeterliyse başka hastalarda kullanılabileceğini kaydetti.

ONLAR DA BAĞIŞÇI OLDU
Gürkan'ın bağışlanan böbrekleriyle sağlığına kavuşan hastalar Birsel Pala ve Niyazi Vural, organ bağışının önemine dikkat çekti. Pala, 18 yıldır da diyalize bağlı yaşadığını belirtirken, yaklaşık 9 yıldır diyalize giren Niyazi Vural da yaşadığı tüm sorunların nakille bittiğini dile getirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat borcunu ödedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN