Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hiçbir ilacın etki etmediği salgın

G. Afrika'da ilaçlara karşı çok dirençli bir tüberküloz salgını ortaya çıktı. Salgının Avrupa'ya sıçramasından endişe ediliyor

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Dünya Sağlık Örgütü, 2011'de dünya çapında 8 milyon 700 bin kişinin tüberküloz nedeniyle hayatını kaybettiğini, bu ölümlerden 310 binin nedeninin "süper dirençli" bakteriler olduğunu duyurmuştu. Şimdi de ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, Güney Afrika'daki hiçbir ilaçla tedavi edilemeyen tüberküloz enfeksiyonundaki patlamaya dikkat çekiyor. Güney Afrika'daki vakalarda birçok hasta önce antibiyotik kürü ile tedavi edilmeye çalışıldı. Ancak birçoğu tedaviyi yarıda bıraktı. Bunun üzerine hastaların vücudunda süper dirençli bir bakteri ortaya çıktı. Bu bakteri ise antibiyotikle tedavi edilemiyor.

HANGİ İLAÇ KULLANILIYOR?

Uzmanlar, 1990'lı yıllarda New York'ta ortaya çıkan tüberküloz salgınının tekerrür etmesinden korkuyor. ABD'de aşırı dirençli tüberküloza karşı ilk kez 40 yıl önce yeni bir ilacın kullanılmasına izin verilmişti. "Bedaquilin" adlı ilaç sadece tüberküloz tedavisinde standart olarak kullanılan diğer ilaçların etkisiz kalması halinde hastaya veriliyor. İlacın Avrupa'da da kullanılması için başvuruldu. Ancak tedavi sırasında bazı hastaların bilinmeyen nedenlerle ötürü hayatını kaybetmesi tartışmalara neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hiçbir ilacın etki etmediği salgın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN