Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemikleri taşınan mezarlık iade edildi

Çengelköy Aya Yorgi Rum Ortodoks Vakfı'na ait olan ve 1960'ta kamulaştırılıp üzerine okul yapılan mezarlık iade edildi. Ortasından cadde geçen 1.5 dönümlük arazi de vakfa geri verildi

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Çengelköy Aya Yorgi Rum Ortodoks Vakfı, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'na eklenen geçici 11. madde kapsamında üç taşınmazın vakıf adına tescili için geçtiğimiz yıl başvuruda bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda, 27 Aralık 2012'de Üsküdar ilçesindeki iki taşınmazın tescil talebi uygun görüldü. Bu taşınmazlardan biri mülkiyeti İstanbul Belediyesi'ne ait 9 bin 200 metrekarelik Rum mezarlığı. Diğerinin ise mülkiyeti İstanbul İl Özel İdaresi'ne ait bin 659 metrekarelik arsa olduğu kaydedildi. İade edilen arsanın, Üsküdar'daki NATO Yolu Caddesi üzerinde bulunduğu ve ortasından caddenin geçtiği bildirildi. Kararla birlikte, iade edilen taşınmazlar artık vakfın mülkiyetine geçecek olduğundan, taşınmaz üzerindeki her türlü tasarruf hakkı ve her türlü yetki ve sorumluluk, ilgili cemaat vakfının yönetimine ait hale getirildi.

KAMULAŞTIRILIP OKUL YAPILDI
İstanbul'daki Rum cemaati, 1800'lü yılların sonlarından 1935'e kadar yakınlarını Çengelköy sırtlarındaki mezarlığa gömüyordu. Ancak mezarlık, taşlarının kırılması ve yeterince korunamaması nedeniyle harabeye döndü. Çengelköy Aya Yorgi Kilisesi Vakfı'na ait mezarlık arazisi, 1960'ta kamulaştırıldı. 4 yıl sonra da üzerine Üsküdar Mehmetçik İlköğretim Okulu yapıldı. İnşaat sırasında ortaya çıkan kemikler özenle çıkartılıp kiliseye teslim edildi. Şarapla yıkanıp özel haznelere konulan kemikler kilisedeki özel bir alana yerleştirildi. Geçtiğimiz yıllarda ilkokulun yenilenmesine karar verildi. Ocak 2011'de başlayan inşaat çalışmalarında okulun tamamı yıkıldı ve var olan zeminin 6 metre aşağısına inildi. Rum cemaati derine inilmesi esnasında, daha önce bulunmayan kemiklerin ortaya çıktığını öne sürdü. İnşaat yetkililerinin uyarıları önemsemediğini belirten cemaat, "Hepsini alıp Beylerbeyi yol çalışmasındaki hafriyata döktüler. Hala da döküyorlar. Atalarımızın kemikleri yok oldu" şeklinde isyan etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemikleri taşınan mezarlık iade edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN