Twitter'dan tehdide ilk ceza

Giriş Tarihi: 15.2.2013 15:52 Güncelleme Tarihi: 15.2.2013 16:03

Manken Nilay Dorsa'ya Twitter'dan hakaret ettiği ve tehdit içerikli mesajlar yolladığı iddiasıyla yargılanan sanık, 5 ay hapis ve bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Bu karar, twitter üzerinden yapılan tehdit ve hakaret suçlamalarına ilişkin hapis cezası verilen ilk karar olma özelliği taşıyor.

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık Sercan Dinçşahin hazır bulundu. Duruşmada manken Nilay Dorsa'yı ise avukatı Ömer Turkanlı temsil etti. Duruşmada söz alan Nilay Dorsa'nın avukatı Ömer Turanlı, suçun sabit olduğunu savunarak, sanık Dinçşahin'in cezalandırılmasını talep etti.

NİLAY DORSA FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

Son sözü sorulan sanık Sercan Dinçşahin ise, "Ben bir anlık kızgınlıkla tweet yazdım. Pişmanım, beraatımı istiyorum" dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, 'tehdit' suçunu, işleniş şekli ve sanığın kişiliği de dikkate alarak, sanık Sercan Dinçşahin'in, 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın yargılama aşamasındaki davranışlarını lehe takdir indirimi nedeni olarak kabul eden mahkeme, Dinçşahin'in 5 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.Sanık Dinçşahin'in twitter üzerinden 'hakaret' suçunu işlediğini de belirten mahkeme, sanığa bu suçtan ise bin 500 TL para cezası verdi.

Mahkeme sanığa verilen cezanın açıklanmasının, 5 yıllık denetimli serbestlik süresi ve bir daha suç işlememe şartıyla geri bırakılmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter'dan tehdide ilk ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN