Babalık şüphesinde son söz biberonda

9 yıl önce işkence sonucu ölen 1.5 yaşındaki Yasin'in ölümüyle ilgili dava silbaştan... DNA testi talebi kabul edilen baba Mustafa Çamyar, Adli Tıp'a yıllardır sakladığı talihsiz çocuğun biberonuyla gitti

Giriş Tarihi: 16.2.2013
İstanbul Bağcılar'da, 9 yıl önce "sandalyeden düştü" denilerek götürüldüğü hastanede ölen ve 28 gün işkence gördüğü ortaya çıkan 1.5 yaşındaki Yasin Çamyar'ın ölümüyle ilgili dava, Yargıtay'ın bozma ilamının ardından baştan görülmeye başlandı. Baba Mustafa Çamyar'ın yıllardır istediği ancak mahkemeye bir türlü kabul ettiremediği DNA testi ise, yeni yargılamanın ilk duruşmasında kabul edildi. Dekorasyon ustası Mustafa Çamyar ile Gülay Baba 1999'da birlikte yaşamaya başladı. Çiftin 2002'de Yasin adını verdikleri bir oğulları oldu. Bir süre sonra ilişkileri bozuldu. Gülay Baba, oğlu 17 aylıkken evi terk etti ve komşusu Fatma Taşlı'nın yanına sığındı. Taşlı, Ahmet Dudak'la birlikte yaşıyordu. Dudak, Gülay Baba'yı beraber yaşamaya ve kendi çalıştığı restoranda konsomatristlik yapmaya ikna etti.

İŞKENCECİLERE MÜEBBET
İddialara göre; Akşamları annesi evde olmadığı için ağlayan ve bu nedenle dövülen Yasin, 14 Aralık 2004'te fenalaştı. Dudak ve Taşlı, çocuğu Bakırköy Devlet Hastanesi'ne götürdü. Yasin, nüfusa kayıtlı olmadığı için "Bizim çocuğumuz" diyerek aşı kartıyla işlem yaptırdılar. Ancak talihsiz çocuk, kafasına aldığı darbeler nedeniyle öldü. Doktorlar, ölümü şüpheli buldu. Adli Tıp, ölüm raporunu iki ay sonra savcılığa gönderdi. Rapora göre çocuk, sistematik işkence görmüş ve bu nedenle ölmüştü. Mustafa Çamyar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, Dudak, Baba ve Taşlı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı. Ancak kimse tutuklanmadı. Davada, Mustafa Çamyar ölen çocukla kendi DNA'sının karşılaştırılmasını istedi. Çocuğun kendi çocuğu olmayabileceğini düşünüyordu. Mahkeme talebi reddetti. 7 yıl sonunda dava 5 Mart 2012'de karara bağlandı. Dudak ve Baba müebbet hapis cezası aldı. Taşlı beraat etti. Dudak ve Baba kararı temyiz etti. Yargıtay, dosya hakkındaki kararını 5 Aralık 2012'de açıkladı. Dudak ve Baba'ya fazla ceza verildiğini, en fazla 30 yıla kadar ceza verilebileceğini belirten Yargıtay, kararı bozdu. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Ocak'taki duruşmada Yargıtay'ın bozma ilamına uymaya karar verdi. Ayrıca mahkeme, Mustafa Çamyar'ın yargılama boyunca istediği DNA testini kabul etti. Mustafa Çamyar dün elinde ölen bebeğin biberonuyla adliyeye geldi ve bir polis eşliğinde hastaneye giderek örnek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babalık şüphesinde son söz biberonda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN