Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En 'kalp'ten konuşanlar

Giriş Tarihi: 16.2.2013

Okullarındaki işitme engelli öğrencilere yönelik proje sayesinde işaret dili öğrenen iki genç, konser ve etkinliklerde engellilere gönüllü tercüme yapıyor

İstanbul Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri Gülce Osoydan (17) ve Fatih Akgül (17), okullarının Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı (TİV) ile yaptığı bir proje sayesinde işitme engellilerle tanıştı. Ritim ve resim çalışması yapmak amacıyla okullarına gelen işitme engelli anaokulu öğrencileriyle vakit geçirmek isteyen Gülce ile Fatih, projeye dahil olarak işaret dili öğrendi. Kimya öğretmeni Süheyla Öztığ'ın gözetiminde yürütülen proje sayesinde işaret dili tercümesinde profesyonelleşen iki genç, engellilerin kendilerini hayatın içinde hissetmeleri için bir şeyler yapmaya karar verdi. Akbank Caz Festivali'nde, İKSV'nin bazı konserlerinde, Bostancı Gösteri Merkezinde ve "herkes için müzik" sloganıyla yola çıkan Social Inclusion Band'ın etkinliklerinde çeviri yapan gençlerden Fatih Akgül, "Müziği duyamasalar da sözlerini anlatıyoruz. Yeter ki onlar hayatın içinde olsun. İşitme engelliler zaten duyma ve konuşma gibi en önemli duyuları olmadığı için, bizim günlük yaşamda dert ettiğimiz pek çok şeyi aşmış durumda. Çok daha güçlüler. İşitme engellilerle konuşmak, başka bir dünya ile iletişim kurmak gibi" diye konuşuyor.

'TÜRK İŞARET DİLİ YETERSİZ'
Gülce Osoydan ise "İşaret dili öğrenmem ve iletişim kurabiliyor olmam beni çok değiştirdi. Eskiden sokaklarda ve kamu binalarındaki eksiklikler dikkatimi çekmezdi. Artık çok daha duyarlıyım. Bu şehri engelliler için nasıl daha yaşanabilir hale getirebilirim diye düşünüyorum. Engellilerin dünyasının küçük bir parçası olmaktan ve onların hayatın içine katılmalarını sağlamaktan çok mutluyum" diyor. Kabataş Erkek Lisesi'nde projeyi hayata geçirerek iki gencin girişimine önayak olan öğretmen Süheyla Öztığ ise şunları söylüyor: "İşitme engellilere yeterli hizmet sunulmaması, onların toplum dışında kalmalarına neden oluyor. Türk işaret dili de çok yetersiz. İşitme engelliler devlet dairelerinde ve mahkemelerde bile kendilerini ifade edemiyor. Bu konuda tüm okullarda duyarlılık kampanyaları başlatılmalı."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En 'kalp'ten konuşanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN