Ev hırsızlarına ağır ceza geliyor

Giriş Tarihi: 16.2.2013

AK Parti, evlere giren hırsızlara verilecek cezaları katmerli hale getirecek. Ev hırsızlarına verilecek ceza için öngörülen süre 1 ile 4 yıl arasında

AK Parti İstanbul milletvekilleri Mehmet Doğan Kubat ve Bülent Turan, evlere yönelik hırsızlık olayların diğer hırsızlık suçlarından ayrılıp daha fazla cezalandırılmaları için harekete geçti. Bu konuda Adalet Bakanlığı ile de görüşüldü. Önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığı'na sunulması planlanan yasa teklifine göre Ceza Kanunu'nun (TCK) "Konut Dokunulmazlığının İhmali" başlıklı 116'ıncı maddesinde değişiklik yapılacak. Hırsızlık yapmak için evlere girenlere 1 ile 4 yıl arasında hapis cezası verilecek. Konuta girmeye teşebbüs edenler de bu işlemiş gibi cezalandırılacak. Böylece, cezalar ertelenemeyecek ve paraya çevrilemeyecek. Mevcut TCK'da bu suça verilen ceza 6 aydan 2 yıla kadar hapis ceza olarak öngörülmüştü. Bu cezanın ertelenmesi, paraya çevrilmesi gibi bir sonucu beraberinde getiriyordu.

TRAVMA YARATIYOR

Tasarının gerekçesi ise "Evlere giren hırsızlar, girdikleri evde yaşayanlarda şok, travma ve strese neden oluyor. Cezaların caydırıcı olması ve özel hayatın gizliliği, insan psikolojisi üzerinde yarattığı travmanın hesaba katılarak ceza uygulaması yapılması gerekiyor" şeklinde açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ev hırsızlarına ağır ceza geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN