Taksilere "Kademeli ücretlendirme" geliyor

"Kademeli Ücretlendirme'' ile vatandaşların ''kısa mesafe'' sorunu çözülecek. Uzun mesafe yolcuları da daha az ücret ödeyecek

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Taksicilere yönelik, "Kısa mesafede taksiler bizi almıyor'', "Uzun mesafede taksimetre çok yazıyor'' şeklindeki şikayetleri değerlendiren İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO), bu sorunu çözmek için 'kademeli ücretlendirme' projesi hazırladı. İTEO, kendilerine gelen şikâyetleri değerlendirdiğinde, taksilerin kısa mesafede yolcu almadıkları ve uzun mesafede de taksimetrenin fazla yazdığı yönünde çok sayıda başvuru olduğunu belirledi.

EN ÇOK ŞİKAYET KISA MESAFE

Konuya ilişkin açıklama yapan İTEO Başkanı Yahya Uğur, göreve geldiği 2010'dan itibaren taksicilere ilişkin birçok şikâyeti çözdüklerini ifade etti. İstanbul'da her gün 17 bin 395 taksi ile 1 milyon 400 bin kişiyi taşıdıklarını açıklayan Uğur, şikâyet ve öneri hizmetini Haziran 2010'dan itibaren uygulayacaklarını açıkladı. İnternet siteleri aracılığıyla 4 bin 945, telefonla 7 bin 635 şikâyetin ulaştığını belirten Uğur, iletilen şikâyetlerin yüzde 97'sinin kısa mesafede yolcu almama, uzun mesafede de taksimetrenin fazla yazması şeklinde olduğunu söyledi. Bu sorunu incelemeye aldıklarını ve proje hazırladıklarını ifade eden Uğur, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) "kademeli ücretlendirme'' projesini sunduklarını açıkladı.

"TAKSİ CAZİP HALE GELİYOR"
Projenin, mesafe uzadıkça taksimetre fiyatının düşmesi üzerine kurulu olduğunu belirten Uğur, kısa ve uzun mesafe müşterisi ayrımının ortadan kalkacağını belirtti. Uğur, "Projeyle, taksi kilometre fiyatı, her 3 kilometrede bir otomotik olarak azalacak. Böylece kısa mesafe taksici için cazip hale gelecek, uzun mesafe de müşteri için cazip hale gelecek'' dedi. Uğur, 2012'nin son iki ayında yapılan denetimlerle kısa mesafede yolcu almayan 365 taksiye, 26 bin 280 lira para cezası uygulandığını ifade etti. Projeyle, taksicilerin müşteri ayrımı yapmayacaklarının altını çizen Uğur, ''Zamanında korsan taşımacılığa kaptırdığımız, yolcularımızı bu sayede tekrar kazanmış olacağız'' dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksilere "Kademeli ücretlendirme" geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN