Ayşe Anne'nin, göz yaşartan fedâkarlığı

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Lüleburgazlı Ayşe Çetin, koruyucu annelik yaptığı doğuştan özürlü Duygu'yu, 25 yıldır kendi elleriyle besliyor. Duygu'yu, diğer 5 evladından ayırmayan Ayşe Çetin, "O bana Allah'ın bir emaneti" diyor

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde yaşayan Ayşe Çetin henüz birkaç günlükken koruyucu anne olarak aldığı özürlü Duygu Topçu'ya 25 senedir gözü gibi gibi bakıyor. Ayşe Çetin, "O benim 6'ncı çocuğum. Ben onsuz yaşayamam o da bensiz yaşayamaz" diyor. 5 çocuk annesi Ayşe Çetin, Duygu ile ilk kez eşi ameliyat olduğu gün Lüleburgaz Devlet Hastanesi'nde karşılaştı. İlk anda kanı ısındığı bebeğin annesi tarafından tecavüz sonucu dünyaya geldiği için istenmediğini ve yurda verileceğini öğrenince hemen devreye girdi ve çocuğu kendisi almak istedi. Resmi işlemler ardından koruyucu aile talebi kabul edilen Ayşe Hanım, Duygu adını verdiği bebeği evine getirdi. Fakat Duygu 6 aylık olduğunda, talihsiz kızın doğuştan spastik özürlü olduğunu öğrendi. Ayşe Çetin çevresinden gelen "Özürlü çocukla uğraşamazsın yurda ver" telkinlerine aldırış etmedi. Bedensel ve zihinsel özrü sebebiyle hem yürümekte hem de konuşmakta güçlük çeken Duygu'nun sürekli altını bezleyen ve her öğün elleriyle yemeğini yediren fedakâr kadın, tam 25 yıldır Duygu'ya gözü gibi bakıyor. 4 çocuğunu evlendiren eşini de 4 sene önce kaybeden Ayşe Çetin evde bir oğlu ve Duygu ile birlikte yaşıyor.

SADECE SIVI GIDA ALABİLİYOR

Evinin kapılarını SABAH'a açan Ayşe Çetin, koruyucu aile olmaktan çok mutlu olduğunu ve eşini kaybetmesi ardından Duygu'nun kendisini hayata bağladığını anlatıyor. Ayşe Çetin, Duygu'nun bakımının biraz masraflı olduğunu fakat bu zorluğu da hükümetin bağladığı koruyucu aile maaşı ile aştığını ifade ediyor. Duygu sadece sıvı yiyecekler tüketebiliyor. Annesi de çeyrek asırdır ağzına kaşık kaşık yemek vererek besliyor onu. Televizyon izlemeyi çok seven Duygu'nun özellikle Mahsun Kırmızıgül hayranı olduğunu kaydeden Ayşe Hanım, en çok Kırmızıgül'ün kardeşlik türküsünü duyduğunda duygulanıyor. Zaman zaman gözyaşları arasında Duygu ile geçirdiği 25 yılı anlatan Ayşe Çetin, "O bana Allah'ın bir emaneti. Benim 6'ncı çocuğum. Ben onsuz o bensiz yaşayamaz" diyor.

VALİLİK PLAKET VERDİ
64 yaşındaki Ayşe Hanım'a, Kırklareli Valiliği tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen "Gönül Elçileri Projesi" kapsamında bir plaket verildi. Aile uygulamasını tanıtmak ve özendirmek amacıyla düzenlenen toplantının onur konuğu olan Ayşe Çetin, Vali Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman'ın da yakın ilgisine mazhar oldu. Programa katılanlar Ayşe anneyi bu örnek davranışı sebebiyle tebrik etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayşe Anne'nin, göz yaşartan fedâkarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN