Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyon dolarlık canlar neşterinin ucunda

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Veliefendi'deki Yarış Atları Hastanesi'nin tek kadın cerrahı Hartoka, başarılı operasyonlarla milyon dolarlık safkanların hayatını kurtarmakla kalmıyor, yeniden koşmalarını sağlıyor

Türkiye'de atlara operasyon yapan tek kadın cerrah Hülya Hartoka, dünyanın en zor mesleğini İstanbul Veliefendi Hipodromu Yarış Atları Hastanesi'nde icra ediyor. Yaptığı başarılı operasyonlarla, milyon dolarlık safkanların sadece hayatlarını kurtarmakla kalmıyor, onların yeniden koşmasını sağlıyor. Neşterini büyük bir ustalıkla kullanan at cerrahının yaptığı artroskopi (eklemlerdeki kırık kemik parçalarının alınması) ameliyatları dünyanın dilinde.

AYDA 20 AMELİYAT
İstanbul Veliefendi Hipodromu Yarış Atları Hastanesi'nde Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) Baş Veterineri at cerrahı Hülya Hartoka ile birlikte 14 veteriner görev yapıyor. Hipodromda yaklaşık bin 500 at yaşamını sürdürüyor. Ve hastane olası hastalık risklerine karşı buradaki atların ve kulübe kayıtlı atların muayenesini sağlıyor. Biz de at hastanesinin çalışmalarını oraya gidip, izledik. Günde yaklaşık 100 at poliklinik hizmeti alırken, ayda da yaklaşık 20 ameliyat gerçekleştiriliyor. Laboratuvarlarda son sistem cihazlar var. Yarış atlarının hayatı sanıldığı kadar kolay değil. Yakalandıkları hastalıklar iklim koşulları ve yarışların sertliğine göre değişiyor. Çünkü onların dünyası yarış kazanmaya odaklı. Bu da vücutlarının çok fazla stres altında kalmasına neden oluyor. Stresten dolayı, başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere mide rahatsızlıkları, enfeksiyon, ishal, sarılık gibi birçok rahatsızlıklar yaşarlarken, özellikle koşular sırasında bacaklarındaki eklemlerde ve kemiklerde kırılmalar meydana geliyor. İşte bu noktada at cerrahı Hülya Hartoka devreye giriyor. Ve usta neşter darbeleriyle kırık kemikleri temizleyip, safkanların yeniden dört nala koşmasını sağlıyor.

MASAYA YATIRMAK KOLAY DEĞİL

Hastanenin poliklinik hizmetleri acil servis mantığıyla işliyor. Randevulu atlar, seyisleriyle muayenenin yapılacağı alana geliyor. Sancılı atlara sakinleştiricileri vurulurken, atlar seyislerinden güç alıyor. Veteriner Ayşe Yetiş, midesinden rahatsızlanan bir ata mide yıkama operasyonu ile çözüm buluyor. Ortalama 500 kilo ağırlığındaki atları ameliyat masasına yatırmak sanıldığı kadar kolay değil. Atlar önce bayıltma odasına alınıyor. Burada bayıltıldıktan sonra, ayaklarına takılan askılarla taşınarak, ameliyat masasına konuyor. Cerrah Hartoka, "Şampiyon atlardan biri sakatlandığında ya da rahatsızlandığında, geceleri uyuyamıyorum. Olası bir yanlış operasyon onların yarış hayatının da sonu demek. Gazi şampiyonu Panriver'in topuğunda kırıklar vardı. Komplikasyon gelişirse diye gece uyuyamadım. Çok şükür operasyon başarılı geçti. Ameliyattan 3 ay sonra Panriver, Ankara'da yeniden yarış kazandı, dünyalar benim oldu" diyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyon dolarlık canlar neşterinin ucunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN