Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cenaze törenlerinde gülümseten program

ABD'de siyahilere yönelik cenaze törenleri düzenleyen şirketin organizasyonları TV şovu oldu. "En iyi Cenaze Töreni"nde merhumun hayattayken en çok istediği şey yerine getiriliyor

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Afro-Amerikan geleneğinde ölüm "eve dönüş" anlamını taşıyor. Kültürleriyle Amerika'ya renk katan siyahiler için, fani hayattan göç eden kişi adına yapılacak en iyi şey, onu en iyi biçimde "eve" göndermek, diğer deyişle "kişinin hayattayken en çok istediği şeyin yerine getirilmesi." ABD'de geçtiğimiz ocak ayından beri yayında olan Best Funeral Ever (En iyi Cenaze Töreni) adlı televizyon şovu, geleneksel cenaze törenlerine farklı bir bakış açısı getirerek, cenazelerin "eve dönüş kutlamasına" dönüşmesini anlatıyor.

HER CENAZE FARKLI

TLC televizyon kanalının yapımcıları Paul Reitano ve Terrence Sacchi, siyahi Amerikalılar için isteğe göre temalı cenaze töreni düzenleyen Dallas kentindeki Golden Gate Cenaze Evi'nin bir tür görsel şölene dönüşen yaratıcı organizasyonlarını TV şovuna dönüştürmeye karar verdi. 1980'den bu yana yılda ortalama bin tören düzenleyen cenaze evinde işler, ülkenin başka bir yerinde rastlayabileceğiniz türden değil. Afro-Amerikanların müziğe, sanata, modaya, müzik türlerine getirdiği dinamik bakış açısı herkesçe biliniyor. Golden Gate de isteğe bağlı olarak akla hayale gelebilecek en iddialı töreni hazırlayabileceği iddiasında ve dolayısıyla şovda "Küçük bir kutunun içine girseniz de her şey harika olabilir" sloganı kullanılıyor. "Best Funeral Ever" bu iddiası nedeniyle eleştiri oklarına hedef oldu. Şov ortaya konulan bir tabut veya içinde küllerin olduğu büyük bir vazo etrafında teatral yerine getiriliyor. Yeri geliyor bu şova soslu biftek yemeği dahil oluyor, yeri geliyor danslı çalgılı bir eğlence. Başrolündeyse Golden Gate Müdürü John Beckwith var. Yaratıcı ekibiyle Amerikalıların cenaze töreninden renkli bir şov izlemesini sağlayan Beckwith, "Her cenaze farklı olmalı. Hayatlarının en kötü anlarını yaşayan aileleri mutlu etmeye çalışıyoruz " diyor.

LUNAPARKA DA GİTTİLER
Örnek mi istiyorsunuz? Dans etmekten hoşlanan birinin "Noel" temalı cenazesinde dans edenler bir yandan alışveriş yaparken, "kardan adam"ın etrafında dönüp duruyor. Yeterince ilginç bulmadınız mı? Bir aile, ölen yakınlarının roller- coaster'i sevdiğini söyleyince, krematoryumda yakılan cenazenin külleri, lunaparkta roller-coaster'a binen aile üyeleri tarafından "çığlıklar" arasında etrafa saçılıyor. Bu da mı olmadı? Peki barbekü temalı cenaze törenine ne demeli? Amerikaların vazgeçilmez haftasonu eğlencesi olan barbekü partisini törene taşıyan Golden Gate, katılımcılarına merhumun sevdiği Şili soslu kaburga servis ediyor. Törenlerde profesyonel bir yas tutma ekibi de çalışıyor. Sesli bir şekilde yas tutma ve kederi dışa vurma dersleri alan ekipten bir erkeğin kendisini oturduğu yerde oradan oraya attığına, başka bir kadınınsa ağlamaklı gözlerle tabuta kapandığına şahit oluyorsunuz. TV eleştirmenlerine bakılırsa "En İyi Cenaze Töreni" kimilerinin tahammül edemediği, kimilerininse eğlendiği bir program. Her iki tarafın ortak noktası ise sanırım "ölüm ve cenaze" ilişkisini yeniden gözden geçirmeleri.

ALTIN KAPLI TABUT VE DİSKO ORTAMI
Televizyon şovunun geçtiği Golden Gate Cenaze Evi, ailenin isteği ve yaratıcı organizasyon ekibinin desteğiyle en ilginç cenaze törenlerini hazırlıyor. Bir aile tabutun altın kaplamalı olmasını istediği gibi, bir başka aile yakınının cenaze töreninin dumanlı ve ışıltılı bir disko ortamına dönüşmesini talep ediyor. Yapımcı şirket, ülkedeki Afrika asıllı Amerikalı nüfus oranını göz önünde bulundurarak böyle bir televizyon şovu hazırladıklarını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenaze törenlerinde gülümseten program
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN