Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar daha iyi kanser savaşçısı

Kanser tedavisi gören kadınlar, erkeklerden iki kat uzun yaşıyor. Bunun sebebi ise daha az alkol ile sigara tüketip çok daha sık doktora gitmeleri

Giriş Tarihi: 18.2.2013
Kanser hastası olan kadınların hayatta kalma oranlarının erkeklerin yaklaşık 2 katı fazla olduğu anlaşıldı. Fransa'da yapılan bir araştırmaya göre kanser hastalığına yakalanan kadınların on yıl içinde hayatta kalma oranları yüzde 52'yi bulurken, erkek hastalarda bu oran yüzde 28. Uzmanlar, bu durumun nedenini kadınların daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmasına bağlıyor. Bir başka deyişle daha az sigara ve içki içiyorlar, daha sağlıklı yemekler yiyorlar ve doktora da daha sık gidiyorlar. Akciğer kanseri sonrası hayatta kalma oranı 5 yıl için erkeklerde yüzde 13 olurken, kadınlarda yüzde 18'e yükseliyor. On yıllık süre kıyaslandığında ise erkeklerde bu oran yüzde 9 civarındayken kadınlarda yüzde 12'ye çıkıyor. Ancak ölüm oranı daha düşük olmasına rağmen, kadınlar arasında görülen akciğer kanseri vakalarının sayısı son 20 yılda ikiye katlandı. Uzmanlara göre kadınların hastalığı daha kolay yenmesinin bir başka sebebi de 'kanseri daha önceden fark etme refleksine sahip olmaları'. Günümüzde kanser türlerinin yüzde 58'i tedavi edilebiliyor. Tıp dünyasının 2025'e kadarki hedefi ise her 3 kanserden 2'sini tedavi edebilmek.

6-7 YIL UZUN YAŞIYORLAR
Uzm. Dr. Taflan Salepçi: Kadınların bu konuyla daha ilgili oldukları ve daha sık kontrole gittikleri bir gerçek. Sigara ve alkolü daha az kullandıkları ve dolayısıyla bunlardan daha az etkilendikleri de doğru. Bundan dolayı tedavi sonrası 6-7 yıl daha uzun yaşamaları mümkün fakat buna kanserin tipi gibi başka faktörler de eklenebilir.

KADINLAR AKILI YAŞAR
Prof. Dr. Bülent Berkarda: Erkeklerin kanserden hayatta kalma oranı daha düşüktür. Sigara ve alkol başta olmak üzere bu düzensiz yaşam tarzı erkeklerin bağışıklıklarını etkiler. Kısacası kadınlar daha akıllı yaşar diyebiliriz. Kadınlar zaten normalde erkeklerden fazla yaşar.

ERKEN FARK EDİYORLAR
Doç. Dr. Vecdi Ertekin: Kadınlar daha akıllı hastalar oluyor. Özellikle meme ya da rahim ağzı kanseri yıllık kontrolleri ülkemizde yaygınlaştı. Kadınlar daha sık kontrole gidiyorlar ve hastalıkları da daha erken teşhis ediyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar daha iyi kanser savaşçısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN