Spastik çocuklu ailelere eğitim...

Giriş Tarihi: 18.2.2013

Spastik Çocuklar Vakfı, 2 bin ailenin kapısını çalıp eğitime davet edecek. Ailelere, yeme içmeden doğru uyku pozisyonuna kadar her şey öğretilecek

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı iki bin evin kapısını çalarak beyin felci geçiren çocukları özel eğitime davet edecek. Bugüne kadar yeterli eğitimi alamamış 100 çocuk seçilerek de tuvalet alışkanlığı, yeme içme eğitimi verilecek. Çocukları nedeniyle ayrılma noktasına gelmiş ailelere de destek sağlanacak. İlk ziyaretler mart ayında başlıyor. Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Fatma Şahin ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da destek verdiği projenin detayları ise şöyle:

1-20 YAŞ ARASI...

Proje kapsamında ekonomik durumu kötü olan ailelere öncelik verilecek ve 1 ile 20 yaş arasında spastikler seçilecek. İlk olarak İstanbul Üsküdar, Pendik ve Ataşehir'deki evlerin kapısı çalınacak.
Aileleri fizyoterapist ve psikolojik danışman ziyaret edecek. Çocukları nasıl eğitmeleri gerektiği konusunda bilgilendirilecekler. Öncelikle tuvalet alışkanlığının nasıl kazandırılacağı anlatılacak. "Yataktan düşmemesi için hangi pozisyonda yatırılmalı", "nasıl oturtmak gerekir" gibi pratik ve hayati ipuçları öğretilecek.

'KENDİLERİNE YETERLER'
Çocuk tekerlekli sandalye kullanıyorsa yerdeki halının nereye kaldırmalısı gerektiği veya tekerlekli sandalyeye uygun zemin özelikleri konusunda eğitim verilecek.
Üç ayda bir üç kere ziyaret edilecek ailelere aynı zamanda doktor ve hemşireler de temel bilgiler verecek. Eğitim aşamasına gelen çocuklar ise okulda terapi programlarına davet edilecek. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Dr. Altan Edis de projenin önemini, "Bu çocuklar iyi bir eğitim alırlarsa kendi başlarına yaşama ve başkasına muhtaç olmadan hayatlarını sürdürme imkânlarını da bulabilirler" sözleriyle dile getiriyor.

NASIL ORTAYA ÇIKAR?
Tıp dilindeki adı "Cerebral Palsy" olan spastizite bir anda ailelerin başına gelebiliyor. Ateşli hastalık, bir ilacın yan etkisi, bebekken doğumda zorlanma çocukların beyinlerinin hasar görerek spastik olmasına yol açabiliyor. Beyinlerinde olan hasar fiziksel, zihinsel ya da her iki yönden de engelli olmalarına sebep olabiliyor. Ancak doğru eğitimle iş bulup yaşamlarını sürdürmeleri mümkün.

ONLAR BAŞARDI
UMUT 6 GÜNLÜKKEN AMELİYAT OLDU
Umut'un beyninde mandalina büyüklüğünde bir kitle olduğu hamileliğin son günlerinde anlaşıldı. Altı günlükken ameliyat olup kemoterapi gördü. Beyninin aldığı büyük yarayı altı aylıkken fizik tedaviye başlayarak ve çok çalışarak gidermeye çalıştı. Şimdi yaşıtlarıyla birlikte birinci sınıfa gidiyor. Ve kendi kendine yetme yolunda adım adım ilerliyor.

KIVANÇ ARTIK DEVLET OKULUNA GİDİYOR
Kıvanç doğum sonrası 9.5 aylıkken dudakta uçuk yapan virüs beynine gittiği için bir gece aniden felç oldu. Annesi Mukadder Yeniay'ın sözleriyle, "Gündüz sağlıklı yatırdığı oğlu, sabah kalktığında hiçbir yeri tutmuyordu." Şimdi ise normal devlet okuluna gidiyor. Hiç yürüyemez dediler ama o 2.5 yaşında ilk adımlarını attı. Atölyede resim yapıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spastik çocuklu ailelere eğitim...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN