Aksaray Meydanı planına 'Pervitich şartlı' onay

Giriş Tarihi: 19.2.2013
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayalaştırma projesi kapsamında yeniden düzenlenecek Aksaray Meydanı'nın nihai plan onayı belediye meclisinden geçti. Tarihi dokunun ortaya çıkarmasını amaçlayan plana göre, Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonlarının iptal edilerek, orta kısımda tek durak olarak düzenlenecek. İki üst geçidin yanı sıra deprem riski taşıyan iki viyadük kaldırılacak. Tarihi Valide Sultan Camisi, Muratpaşa Camisi ile Zübeyde Hanım Parkı'nın çevresini de kapsayan düzenlemeyle ilgili olarak Koruma Kurulu, Jacques Pervitich haritalarına uyulması şartını getirdi. 1929'da İstanbul'un haritalarını hazırlamak üzere görevlendirilen İstanbullu mimar Jacques Pervitich tarafından çizilen dokuya uygun görünüm kazandırılacak. Sürekli meydana gelen yangınlar nedeniyle sigorta şirketleri tarafından kentin yangın haritasını çıkarmak üzere görevlendirilen Pervitich, Tarihi Yarımada, Beyoğlu, Kadıköy'ün haritalarını çıkardı. Haritalar İstanbul'un tarihi görünümünü de kayıt altına aldı.

İDO'dan trafik yoğunluğuna önlem
İDO,köprü bakım çalışmalarıyla ulaşım sorunlarının yaşanmaması için çalışmalarına hız verdi. İDO'nun yazılı açıklamasına göre, Sirkeci-Harem araba vapur hattında yeni gemi alımı, Eskihisar- Topçular hattından gemi takviyesi gibi tedbirleri gündeme alındı. Bakırköy-Kabataş gibi merkezi bölgelerdeki deniz otobüsü seferleri de artırılacak.

Köprüden önce bağlantılar kapandı
Boğaziçi Köprüsü genel bakım nedeniyle trafiğe kapatılmadan önce bağlantı yolları kapatıldı. Köprü'nün Barbaros Bulvarı Zincirlikuyu katılımı hafta sonu beton bariyerlerle kapatıldı. Tabelada da Boğaziçi Köprüsü'nü gösteren yazının üzeri de boyandı. Sürücüler zor anlar yaşarken yolun 1 Temmuz'a kadar kapalı kalacağı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aksaray Meydanı planına 'Pervitich şartlı' onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN