Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahrayıcedit'e New York tipi meclis kurdu

Sahrayıcedit'in Amerika'da mastır yapan mahalle muhtarı Seval Özkan, New York'taki şehir konseyinden esinlenerek kurduğu meclislerde halkı yönetime kattı

Giriş Tarihi: 19.2.2013
İstanbul'da doğup büyüyen 46 yaşındaki Seval Özkan Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra özel bir bankada çalıştı. Mastır yapmak için gitmeyi düşündüğü Amerika'ya mezun olduktan tam 17 yıl sonra gitti. New York'ta bilgi sistemleri denetçiliği üzerine iki yıl mastır yapan Özkan, eğitimi bittikten sonra üç yıl daha kaldı, bu sırada New York'taki şehir konseylerini inceledi. New York halkının kent konseyleriyle şehirde söz hakkı sahibi olduğunu gören Özkan, bu sistemin Türkiye'de de uygulanabileceğini düşündü. Döndüğünde Kadıköy'ün Sahrayıcedit Mahallesi'nde 2011 yerel seçimlerinde muhtar adayı oldu. 30 yıldır muhtarlık yapan Şadan Botok karşısında az bir farkla kaybetti. Ancak Botok yaşamını yitirince geçen yıl yapılan seçimde kazanmayı başardı.

ÖRNEK MAHALLE OLACAĞIZ
Kadıköy'ün 50 bin nüfuslu en büyük mahallesi olan Sahrayıcedit'in ilk kadın muhtarı olan Seval Özkan, önce her sokakta iki temsilci seçimi yaptı. Daha sonra da 100 üyesi bulunan mahalle meclisini oluşturdu. Her kararı mahalle meclisini toplayarak alan Seval Özkan, şunları anlattı: "Amerika'da her insan birden fazla dernek ve vakfa ya da kulübe üye olarak her alanda söz hakkı sahibi oluyor. Oysa Türkiye'de insanlarımız bir derneğe bile korkarak üye oluyor. New York'ta kent konseylerinin çalışmalarına hayran kaldım. Mahalle meclisleri kurarak bu sistemin uygulanabileceğini gördüm. Bu sistemin tüm mahallelerimizde uygulanabileceğini düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahrayıcedit'e New York tipi meclis kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN