Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tenisçiyle tanıtım yapıp Avrupa'yı dolandırdılar

Belçikalı tenisçi Appelmans'ın ismini kullanıp Antalya'da rezidans vaat eden dolandırıcılar, bir daireyi 5 kişiye satarak milyonlarca euroluk vurgun yaptı

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Antalya'da yabancılara pazarlanmak üzere inşaatına başlanan ve Belçikalı ünlü tenisçi Sabine Appelmans'ın adı kullanılarak tanıtımı yapılan Tenis1 ve Tenis2 adlı rezidans projesinden onlarca milyon euroluk vurgun çıktı. Sonu milyonlarca euroluk vurgunla biten dolandırıcılığın temelleri Antalya'da atıldı. 2006'da Türk Uzaş İnşaat A.Ş., Belçika ve İspanyol ortaklarıyla birlikte Antalya Inverstment Company (AIC) adlı şirket kurdu. Şirket, Antalya'da yaptığı lüks rezidansdaki daireleri Avrupa ülkesi vatandaşlarına satmayı amaçlıyordu. Ortaklık sözleşmesine göre Türk firma konutları yapacak, diğer iki ortak ise bunları Avrupa'da pazarlayacaktı. Şirketin kurulmasıyla birlikte şehrin en gözde yerlerinden Konyaaltı liman bölgesinde arazi alınarak lüks konutların inşasına başlandı. Yüzme havuzlu, tenis kortlu, kapalı otoparklı, hamam sauna ve fitness salonları ile güvenlikli 10 katlı bloklar şeklinde projelendirilen Tenis1 sitesi kısa sürede yükseldi. Toplam bin dairelik projenin ikinci ayağı olan Tenis2 sitesinin ise temelleri kazıldı. İddiaya göre şirket Belçika'daki pazarlama sırasında, ülkenin ünlü tenisçisi Sabine Appelmans'ın da adını kullandı. Ünlü raketin, bu siteden ev alan ailelerin çocuklarına tenis kursu vereceği vaat edildi. Bu süreçte dairelerin büyük bölümü Belçika'da satıldı. Ne var ki, yabancı ortaklarından para alamadığını öne süren Uzaş A.Ş., 2008'de AIC şirketine ait sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetti. Şirketten daire alan ancak tapuları verilmeyen Belçikalılar, dolandırıldıklarını öne sürerek Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikâyette bulundu. Uzaş A.Ş.'nin sahibi Mehmet Güney, daireleri satan yabancı ortaklarının parayı kendilerine vermediğini, onlarca milyon euro ile ortadan kaybolduğunu öne sürdü.

"BELÇİKA'YA KAÇTI" İDDİASI
Savcılık, aylar süren soruşturma ve kovuşturmada paranın Türkiye'ye gelmediğini tespit ederek takipsizlik verdi. Belçikalı mağdurlar bu kez kendilerine daireleri satan ortakların peşine düştü. İddiaya göre Uzaş A.Ş., yabancılara satılan konutları Türk müşterilerine de sattı. Hatta aynı daire birden çok kişiye satıldı. Uzaş A.Ş., 2 yıl önce iflasını istedi, 'hürriyeti tahdit' suçundan 14 yıl hapis cezası verilen Mehmet Güney ise sır oldu. Tenis1 sitesi eski yöneticisi İsmet Çeviker, müteahhit Güney'in aldığı hapis cezasının ardından Belçika'ya kaçtığını söyledi. Çeviker, "Müteahhidin borçları nedeniyle plan tadilatı yapamıyoruz. Sitede 70 kadar Belçikalı aile yaz aylarında geliyorlar. Bizim gibi onlar da mağdur olmuş durumda" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tenisçiyle tanıtım yapıp Avrupa'yı dolandırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN