Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk lokantacının Norveç vurgunu

Konya'dan gittiği Norveç'te restoran işletmeciliği yapan Burçim Levent Ünal, güvenini kazanıp Türkiye'de yatırım yapma konusunda ikna ettiği 22 Norveçli'yi yaklaşık 13 milyon lira dolandırdı

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Filmlere konu olacak dolandırıcılık öyküsünün adresi Norveç'in güneyinde, okyanus kıyısında bulunan Kristiansand kenti. Uzun yıllar önce bu kente gelip çalışmaya başlayan Konya Cihanbeyli nüfusuna kayıtlı Burçim Levent Ünal, restoran işletmeciliği yapmaya başladı. İşlettiği restoran, kentin önde gelen isimlerinin de uğrak yerlerinden biri oldu. Kısa sürede kendisini sevdiren Ünal, onları Türkiye'de yatırım yapmak konusunda ikna etti. Bu dönemde dostluk kurduğu 5 Norveçli ile birlikte 2005'te, otel, tatil köyü, yazlık site, konut gibi inşaatlar yapmak ve işletmek için "Troya İnvest Ticaret Turizm İnşaat" adlı bir firma bile kurdu. Ünal, şirketin hem yönetim kurulu başkanı, hem de yetkili temsilcisi oldu.

VİLLALARA ÇİFTE SATIŞ

Norveçli ortaklarından, yatırım yapacağı vaadiyle 2007'ye kadar 18 milyon 756 bin Norveç Kronu (yaklaşık 6 milyon lira) alan Ünal, gönderilen paralarla Ayvalık Küçükköy'de kendi adına bir arsa alıp, 56 villadan oluşan bir inşaat yapmaya başladı. Aynı villaları kendi adına hem Türklere, hem de Norveçlilere satan Ünal, Norveçli ortaklarının şüpheye düşüp 2007'de Türkiye'ye gelmesinden sonra tek başına şirketi temsil etme yetkisini kaldırarak, yaptığı villaların şirketleri adına kayıtlı olduğuna ikna etti. Ancak tapuda avukatları aracılığıyla inceleme yaptıran 22 Norveçli mağdur, kendilerinin sandığı villaların, başka kişilere satıldığını öğrenince, tapu iptali için soluğu avukatları Hüseyin Ataol aracılığıyla Ayvalık Asliye Hukuk Mahkemesi'nde aldı.

ORTAKLARINI DA DOLANDIRDI

Villalarla ilgili tedbir kararı alınırken, Ayvalık Cumhuriyet Savcılığı'na da, "nitelikli dolandırıcılık" ve "emniyeti suistimal" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Norveçli mağdurlar, gayrimenkul bilgileriyle beraber, 2005, 2006 ve 2007'de havale ettikleri paralara ait belgelerini de mahkemeye sundu. Norveçli 5 ortağından aldığı paralarla kendi adına yaptırdığı villaları da, 100 ve 175 bin euro (236 bin TL-413 bin TL) arasında değişen fiyatlarla satan Ünal'ın, bu villaların satışında da dolandırıcılık yaptığı iddia edildi. Ünal'dan, 3 milyon euro (yaklaşık 7 milyon lira) ödeme yaparak, 20 villa satın alan Norveçlilerin, aslında bu villaların sahibi olmadığı da tapudaki incelemelerde ortaya çıktı. Ünal'ın, villa satışı sırasında şirket ortaklarını bile dolandırdığı belirlendi. Gelişmeler üzerine, Ünal hakkında dava açıldı. Mağdur Norveçlilerin avukatı Hüseyin Ataol, sanığın mahkeme sürecinde kayıplara karışmasının, davanın uzamasının en önemli sebeplerinden biri olduğu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk lokantacının Norveç vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN