Nargile okula uzak duracak

Nargilecilere, okul öncesi kurumlar ve dershaneler dahil olmak üzere tüm okullara kapıdan kapıya en az 200 metre mesafede bulunabilecekleri tebliğ edildi

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Nargilelik Tütün Mamulü İçilen İşyerine Ait Alan/Alanlara Sunum Uygunluk Belgesi Verilmesi ile Bu Yerlerin İşletilmesinde Uyulması Gerekli Hususlar Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğle, nargilelik tütün mamulü içimi yapılan işyerine ait alan/alanlar için Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan 'Nargilelik Tütün Mamulü Sunum Uygunluk Belgesi' alınması zorunlu hale getirildi. Nargilelik tütün içilen işyerleri, okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk, orta, lise ve yükseköğretim kurumlarının; kültür ve sosyal hizmet binalarının; bu binaların müstakil yapıları ile bunların eklentileri ve bahçelerinin, yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriliyor ise buraların, kapalı ve açık alanlarında yer almayacak. Sağlık, kültür, sosyal hizmet ve spor hizmeti verilen yerlerin hizmetin ifa edildiği alanların müstakil yapıları ile bunların eklentileri ve bahçelerinin yerleşke sınırları içinde faaliyet gösteriliyor ise buraların, kapalı ve açık alanlarında bulunmayacak. Bu işyerlerinin "kapalı alan" tanımına girmeyen alana sahip olması gerekecek.

27 TEMMUZ'A KADAR SÜRE

Tebliğin yayımlandığı tarihten önce faaliyette bulunan nargilelik tütün mamulü içilen işyerine ait alan/alanlar, en geç 27 Temmuz 2013'e kadar bu Tebliğe uygun hale getirilecek. Tebliğe uymayan nargileciler hakkında idarİ yaptırımlar uygulanacak. Tophane ve Emirgan'da nargile salonu bulunan Ferhat Katmer, 'uygunluk belgesi' almak için 6 ay süre verildiğine dikkat çekerek "Bu yasaklar tam bir dayatma niteliği taşıyor. Bir kere nargile ile sigarayı aynı kefeye koyup, nargile için de sigara kadar ağır yasaklar koymak çok yanlış. Çünkü nargile keyfen içilen bir şey. Sigara bağımlılık. Zorlayıcı önlemler bunlar" dedi.

İŞTE NARGİLE KURALLARI...
Tütün ihtiva eden ve etmeyen, nargile aparatında tüketilen tüm ürünler 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak.
Nargilelik tütün mamulleri, standartta belirtilen şekilde üretilip ambalajlanacak ve ilgili mevzuatına göre bandrollenecek.
Nargilelik tütün, içinde su bulunan geleneksel nargilelerde tüketilecek.
Nargile, her kullanımdan sonra içindeki su değiştirilerek temizlenecek, üzerindeki sipsi her kullanımda yenilenecek
"Yasal uyarı" yazıları bulundurulacak.
Bu mamullerin tüketimini özendirici ve teşvik edici reklam, tanıtım, promosyon veya herhangi bir etkinlik yapılamayacak.
Nargile aparatı ile tüketilen, tütün dışındaki hammaddelerden elde edilmiş bitkisel nargile veya nargile melası benzeri ürünler içime sunulamayacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nargile okula uzak duracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN