Türkiye'nin en iyi haber sitesi

-196 dereceden gelen bebek

Hastalıktan ya da erken menopoz riskinden çocuk sahibi olmakta geciken kadınların yumurtaları dondurulup -196 derecede saklanıyor. Böylece, 5 yıl sonra bile bebek sahibi olunabiliyor

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Bebek sahibi olabileceği yaşta kanser tedavisi görmek zorunda kalan ya da erken dönemde menopoza girme riski olan kadınlar için yumurta dondurma işlemi, bebek hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Özel tekniklerle toplanarak dondurulmuş yumurtalar -196 derecede saklanarak, 5 yıl sonra dahi çözündüğünde gebelik elde edilebiliyor. Bir özel hastanenin tüp bebek merkezi başkanı Doç. Dr. Cem Demirel, -196 dereceden gelen bebekleri anlatırken, "Ülkemizdeki yönetmelikler, yalnızca kanser tedavisi nedeniyle üreme hücrelerini kaybetme riski olan kadınlar için yumurta dondurulmasını izne bağlamaktadır. Fakat bunun dışında henüz aile kurma şansına kavuşamamış ama ilerleyen yaşı nedeniyle yumurtalıklarının tükenme riski olan fazla sayıdaki hasta başvurusu ile karşılaşıyoruz. Onlar da yumurtalıklarını dondurmak için izin istiyor" dedi.

ÖZEL SAKLAMA TANKI

Yumurta dondurma işlemini anlatan Demirel, şunları kaydetti: "Yumurtalıklar ilaçlar ile uyarıldıktan ve yumurta sayısı artırıldıktan sonra genel ya da lokal anestezi altında ultrason cihazının inceleme sırasında vücut ile temas eden en önemli kısmına bağlı bir iğne kullanarak vajinal yoldan toplanmaktadır. Yumurtalar, özel saklama tanklarında korunuyor. Yumurtalar ya programlı dondurma cihazlarına yerleştirilerek yavaş dondurma adı verilen yöntemle dondurulmakta ya da cihaz kullanmadan hızlı soğutmanın uygulandığı çok daha pratik bir yöntem olan "vitrifikasyon"la dondurulmaktadır. Aslında güvenilir saklanabilecek süre henüz belirlenmemiş olmakla birlikte; bu saklama süresini ülkelerin tüp bebek yönetmelikleri belirlemekte. Ülkemizdeki yönetmelikler üreme hücrelerinin dondurulup saklanma süresini 5 yıl ile sınırlandırmıştır. 5 yıl üzerinde dondurulduktan sonra çözündüğünde gebelik elde edilen vakalar dünyada mevcuttur. Dondurulmuş yumurtalar -196 derecede sıvı azot içeren saklama tanklarında saklanmaktadır."

YAŞ SINIRI 40 OLACAK
Dondurulan her yumurta için çözündükten sonra, sağlıklı doğacak bir bebeğe ulaşma şansının yüzde 3-5 arasında olduğunun bilindiğini söyleyen Demirel, "Bu rakam oldukça düşük görünse de, her bir hasta için birden fazla yumurta dondurulduğu düşünüldüğünde oldukça büyük bir şans olduğu anlaşılmaktadır" diye konuştu. Bu işlem için en uygun hastalar aslında üreme çağında olup, bir kanser türüne yakalanmış olan ve kanser nedeniyle göreceği kemoterapi ya da radyoterapi nedeniyle yumurtalıklarını erkenden kaybetme tehlikesi olan anne adayları olduğunu söyleyen Demirel, "Fakat bu problemi yaşayıp henüz evlenmemiş bayanların tek çareleri yumurtalarının saklanması olmaktadır. Dondurmaya değecek kadar yeterli yumurtanın olması, yaşının 40'ın üzerine çıkmamış olması, kanser teşhisinden sonra alınacak kemoterapi uygulamasına kadar olan sürede yeterli hazırlığı yürütebilecek kadar bir zaman aralığının bulunması gerekmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
-196 dereceden gelen bebek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN