Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aynı acıyı yaşamaya tahammül kalmadı'

6 aylık evliyken eşi uzman çavuş Hacı Ahmet Efil'i kaybeden Gülsüm Efil ve nişanlısı uzman çavuş Ömer Büyükköse'nin şehit olduğu haberini yeni evine çeyiz sererken alan Güllü Kübra Yiğit, artık televizyonda şehit babasının ardından ağlayan çocuğu, eşinin cenazesine selam duran kadını görmeye tahammüllerinin kalmadığını söylüyor

Giriş Tarihi: 21.2.2013
'Benim umudum yıkıldı başkalarınınki yıkılmasın'
Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesi Beştepe köyünde çiftçi bir ailenin en büyük çocuğu olan Hacı Ahmet Efil, liseyi bitirdikten sonra girdiği üniversite sınavında istediği sonucu alamayınca askere gitti. Terhis olmadan önce tezkere bırakan Efil, uzman çavuş olarak askerliği meslek edindi. Mardin Kızıltepe Jandarma Komando Taburu'nda görev yapan Efil, "hayatımın aşkı" dediği Gülsüm Efil ile evlendikten sadece 6 ay sonra acı haber geldi. Efil ve yanındaki 3 arkadaşı, 8 Ağustos 2010 günü göreve giderken mayın patlaması sonucu şehit düştü. Türkiye, 24 yaşında dul kalan Gülsüm Efil'i, eşinin asker kıyafetleri ve mavi beresini giyerek katıldığı törende, eşinin tabutuna gözyaşları içinde selam durduğu görüntülerle tanıdı. 3 yıl sonra gelinen noktada, çözüm sürecini desteklediğini söyleyen Gülsüm Efil, "Elimdeki düğün kınam solmadan Ahmet ile birlikte kurduğum hayallerim solup silindi. Birbirimizin yaşlılığını görmek istiyorduk, olmadı. Bu akan kanın durdurulmasına çözüm olacaksa, bir şehit eşi olarak ben bu barış açılımını, bunun için yapılan görüşmeleri destekliyorum. Benim umutlarım yıkıldı, başkalarının umutları yıkılmasın" dedi.

'MÜCADELENİN BAŞKA ŞEKLİ'
"Hiçbir şey hiçbirimizin şehidindin bir tek saçının kılını geri getirmeyecek ama bundan sonraki bu yürek yanmasını önleyecektir" diye konuşan Efil sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kanı durdurmak için yapılması gereken neyse yapılmalı ama şehitlerin ruhu ve şehit ailelerinin gururu incitilmeden. İmralı görüşmelerinin teröre taviz, terörle mücadeleden vazgeçme anlamı taşımadığını ve terörle mücadelenin bir başka şekli olduğunu görmek istiyorum. Bu hassasiyetimize bu ortamı sağlamak için çalışanların özen göstereceğine kuşkum yok. Televizyonu açtığımızda, artık babasının arkasından ağlayan bir çocuğu, oğlunun tabutuna sarılmış bir anayı ya da eşinin, aşkının tabutuna selam veren bir kadını görmeye tahammülümüz kalmamıştır. Bu acıyı yaşayanlar biliyor. Şimdi 'İmralı ve Kandil ile görüşülmesin' demek bencillik olur. 'Ben yandım, herkes yansın' demek olur. Bu vatan toprakları için yeterince ana kuzu can verdi. Artık kadınlar eşlerinin tabutuna selam vermek zorunda kalmasın."

'BENCİL OLMAMAK LAZIM'
Mardin Kızıltepe Jandarma Komando Taburu'nda görevli eşi, uzman çavuş Hacı Ahmet Efil'i kaybedeli üç yıl olan Gülsüm Efil, "Şimdi 'İmralı ve Kandil ile görüşülmesin' demek, 'Ben yandım, herkes yansın' demek olur" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aynı acıyı yaşamaya tahammül kalmadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN