'Huzur geri gelirse şehitler rahat uyur'

Giriş Tarihi: 21.2.2013
Kahramanmaraşlı Jandarma uzman çavuş Ömer Büyükköse, askerlik görevinden sonra seçtiği uzman çavuşluk mesleğinde 3 yıllıktı. Siirt Komando Özel Harekât Tugayı'nda görev yapıyordu. Geçen yıl temmuz ayında, mahallesinden tanıştığı 19 yaşındaki Güllü Kübra Yiğit ile nişanlanmıştı. Aile arasında yapılan törenin ardından nişanlı çift, düğün tarihini 9 Aralık 2012 olarak belirledi. Genç kız, çeyizini tamamlayıp düğün hazırlığı yaparken, Büyükköse ise Siirt'te ev kiraladı. Geçen 6 Kasım'da çeyizini Siirt'e götüren Yiğit, nişanlısıyla birlikte evi dayayıp döşedi. 10 Kasım günü, genç kızın televizyonda gördüğü son dakika haberiyle yıkıldı. Nişanlısının da bulunduğu helikopter düşmüş, uzman çavuş Büyükköse'nin de aralarında olduğu 17 asker şehit olmuştu. Güllü Kübra Yiğit, hayaller ve umutlarla güle oynaya gittiği Siirt'ten, yakınlarının kollarında nişanlısının cenazesiyle memleketine döndü. Acı kelimesi, onun yaşadıklarını tarif etmekte yetersiz kalıyordu.

'ARTIK SİLAHLAR SUSMALI'
Her fırsatta nişanlısının mezarını ziyaret eden genç kız, yine bir mezar ziyaretinde 'Ömer'den bana kalan tek şey' dediği nişan yüzüğüne sık sık bakarak yaptığı görüşmede, "Artık bu iş bitsin. Yıllardır akan kan bizim de üzerimize damlayıp bizi evlenmeden ayırdı. Şimdi geride, bir gün dahi oturamadığımız evin anahtarı ve bir çift yüzük ile gerçekleşmesi artık mümkün olmayan hayallerimiz kaldı. 9 Aralık hayatımın en güzel en anlamı günü olacaktı, olmadı. Hayallerimiz yarım kaldı. Ömer'den önceki şehitlerde olduğu gibi Ömer'in şehit olmasıyla da bu ülkeye huzur gelmedi. Silahlar susmadı. Ama artık silahlar susmalı. Beyaz gelinlik giyme hayali kuran genç kızların hayalleri solmamalı, damatlık giymeye hazırlanan Ömerlerin 2 metrelik kefene sarılmasıyla noktalanmamalı" dedi. Yanından bir an olsun ayırmadığı nişanlısının fotoğraflarına bakan Güllü Kübra Yiğit şöyle devam etti: "Huzurun olmadığı, silahların susmadığı, her gün gözyaşı ve ağıtların yükseldiği topraklarda, şehitler de huzur için uyuyamaz. Bu topraklardaki huzura bizim kadar şehitlerimizin de ihtiyacı var. Ömerler şehit olarak bu ülkeye huzurun gelmeyeceği artık ortada. O yüzden terörle mücadeleyi bırakmadan, şehitlerin ruhları, şehit yakınlarının gururları incitilmeden görüşmelerle, diyaloglarla, açılımlarla, yeni yasalarla, yeni haklarla ve gereken neyse o yapılarak huzur artık bu güzelim ülkeye gelmeli. Buna engel olmak isteyenlere, yıllardır akan bu kandan nemalananlara fırsat vermeden bu terör konusunu çözmeliyiz. Ben bu ülkenin hayalleri yıkılmış, umutları söndürülmüş, yüreği kan ağlayan bir genç ferdi olarak hem cumhurbaşkanımıza hem başbakanımıza hem de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne güveniyor ve inanıyorum. Artık şehit ailelerinin bu feryadını bitireceklerdir."

'BİR ÇİFT YÜZÜK KALDI'
Jandarma uzman çavuş Ömer Büyükköse düşen helikopterde 17 askerle şehit olmuştu. Güllü Kübra Yiğit görüşme sırasında "Bana kalan tek şey" diyerek sık sık nişan yüzüğüne bakıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Huzur geri gelirse şehitler rahat uyur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN