filmi gerçek oldu

Sivas'ın ilçesinde belediyeye ait asri taki birçok mezar yerinin yönlerinin farklı olması dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 22.2.2013 16:12
Ünlü komedyenler Kemal Sunal ve Şener Şen'in başrolünü paylaştığı Davaro filmindeki sahne, Suşehri'ndeki mezarlıkta gerçek oldu. Filmin bir sahnesinde öldü süsü verilen Şener Şen cenaze namazı kılındıktan sonra defin sırasında cami imamı ile Kemal Sunal arasında, 'Hortum mu kıble mi?' tartışması yaşanmış ve bu sahne herkesi kahkahaya boğmuştu.

2003 yılında restore edilerek çevre düzenlemesi yapılan Belediyesi Asri mezarlığında birçok eski mezar yeri ye bakarken yeni defin alanlarındaki mezarların yönlerinin farklı olması vatandaşlarının dikkatini çekti.Mezarları gören vatandaşlar, "Mezarların etrafında yaptığımız incelemelerde inanılmaz manzaralarla karşılaştık. Bu durumu kimsenin fark etmemesi çok ilginç. Mezarların kıbleye bakmaması dini açıdan da rahatsızlık verici bir durum. Bu konuda mezar sahipleri ve yetkililerin gerekli çalışmayı yapmaları gerekmektedir. Bir cami hocamıza mezar yerlerini gösterdiğimizde bu durumun yanlış olduğunu ifade etti" diye konuştu.
ta inceleme yapan emekli imam Sıtkı Yüksel ise, "Mezarların birçoğunun kıblesinin yanlış olduğunu gördüm. Mezarlıktaki kabirlerin baş tarafı sağ tarafa çekilmeli, ayakları ileri gitmeli. Mezarlıkta yaşanan hatayı mezarcılara ve mezar yapanlara bağlıyorum. Mezar yapanlar cenazenin defnedildiği şekilde yapmışlar, kıbleyi takip etmemişler. Bu hatadan dönülmesi için mezarların sökülmesi lazım ama bu mezarları kimse sökmez. Yetkililerin bu durumu düzeltmesi gerekiyor" dedi.

2009 yılında annesini kaybeden Hüseyin Çiçek isimli vatandaş da, "Yakın zamanda annemin mezarının üzerine bir cenaze daha defnedildi. Mezarlarda bir yanlışlık olduğunu fark ettim. Hocamız bizi aydınlattı. 'Kabirde yatan için kabir azabı söz konusu mudur?' diye baktık. Mezarlarda yüzde 15 eğim olabilirmiş namazda olduğu gibi. Bizim mezarımızda yüzde 15 eğim olduğu için fazla yanlışlık yokmuş ama tabii ki bundan sonra defnedilecek mezarların düzeltilmesi lazım, buradaki hatalı mezarlarında düzeltilmesi lazım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davaro filmi gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN