Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars'a gidecek ilk araçta Fener forması da olacak

NASA tarihinde kadrolu personel olabilmiş tek Türk olan yüksek uçak mühendisi Sinoplu Sırrı Oğuz, Mars'a gidecek ilk uzay aracının astronotlarına uzaya bırakılmak üzere oyuncuların imzaladığı Fenerbahçe forması verecek

Giriş Tarihi: 22.2.2013
20 Temmuz 1969 günüydü. Apollo 11 adlı uzay gemisi, Dünyamızdan tam 380 bin kilometre öteye gitmiş, taşıdığı 3 astronottan ikisi ay yörüngesinde gemilerini terk ederek kapsule geçmişlerdi. Kısa bir süre sonra da sıra Eagle (Kartal) adlı kapsülü Ay yüzeyine indirmeye gelmişti. Bazı terslikler oldu ama ustaca manevralarla ve son saniyelerde inmeyi başardılar.

ORADAYIM
İşte o an bu büyük serüveni izlemekte olan milyonlarca 'Dünyalıyı' rahatlatacak o sözler duyuldu telsizden: "Houston... Kartal kondu..." Bu tarihi mesajı ileten kişi; az sonra aya ayak basan ilk insan olma unvanını da alacak olan Apollo 11'in kaptanı Nail Armstrong'tu. İşte şimdi ben, o efsane mekândayım. Armstorng'un Ay'a indikleri müjdesini verdiği Houston'da, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın Johnson Uzay Üssü'ndeyim yani. Öyleyse alın gözüm seyreyleyin NASA Houston'u... Dev bir kompleks olan üssü gezmek için tren gibi tasarlanmış bir araç kullanıyoruz. Çok sıkı denetlenen tur bölgesinde yalnızca 3 noktada durmak, inip gezmek ve görüntü almak serbest. Bu noktaları gezen herkes gibi ben de son derece heyecanlı, şaşkın ve hayli hayran hallerdeyim. Çünkü her yanda yıllar içinde uzaya defalarca gidip dönmüş uzay kapsulleri, mekikler, taşıyıcı roketler, astronot araç gereçleri, giysileri, ay taşları ve yüzlerce uzay metaryeli var. Çok şanslıyım ki bu umman gibi yerde bana her türlü özel bilgiyi de verebilecek 'bizden biri'yle, NASA'nın yüksek düzey teknik yöneticilerinden Sırrı Oğuz'la tanışıp konuşuyorum. Oğuz'un NASA tarihinde resmi kadrolu personel olarak çalışan ilk ve tek Türk olduğunu öğrenince gurur duyup, Houston'dan önce Sırrı'nın sırlarını öğrenmeye başlamam bu yüzden.

SİNOP'TAN HOUSTON'A

Beni hem çok şaşırttın hem de göğsümü kabarttın Sırrı kardeşim. Hikâyeni dinlemeye can atıyorum.
1966 yılında Sinop'ta doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Sinop'ta okudum. 1987 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nden uçak mühendisi olarak mezun oldum. 1988'de lisansüstü eğitim için ABD'ye gittim. Ohio State ve University of California- Davis'den uçak ve makine mühendisliği mastırları aldım. ABD'ye ilk gelme amacım uçak yapıları konusunda doktora yapmaktı. Kaliforniya'da doktora çalışmalarım sırasında ABD'nin önemli patlayıcı ve ateşleyici şirketlerinden olan Goodrich'den iş teklifi aldım. İlk başta geçici amaçla girdiğim bu alanda 20 yıldır çalışmaktayım. Kariyerim boyunca uçak ve uzay sanayisinde kullanılan pyrotechnics (piroteknik) olarak bilinen patlayıcılar, ateşleyiciler ve katı yakıtlı roketler konularında uzmanlaştım. Uzun yıllar F-22 uçaklarının pilot kurtarma sistemlerinin ve fırlatma koltuklarının dizaynından sorumlu mühendis ve proje müdürü olarak çalıştım. Goodrich'deki 15 yıllık kariyerimde ABD Hava Kuvvetleri, Donanma ve NASA'nın birçok önemli projesinde uzman mühendis olarak görev aldım.

MARS ARACININ PROJESİNDE

NASA'ya geçişin nasıl oldu?
Çalışmalarımı izleyip başarılı bulmuşlar. Teklif onlardan geldi ve çok sevindim elbette. 2008 yılında burada Orion uzay aracının tüm piroteknik donanımlarından sorumlu sistem mühendisi olarak çalışmaya başladım. Şu anda Mars'a gidecek uzay aracı projelerinin sertifikasyonundan sorumlu 5 kişilik özel komitede uzman lider yöneticiyim.

Biraz da NASA Houston'dan söz eder misin?
ABD uzay çalışma programından sorumlu olan 55 yıllık bir kurum. Ay'a dönük Apollo uçuşları, Skylab (uzay istasyonu) kurma çalışmaları da yapıldı. Şimdi tüm çalışmalar Mars'a gitmeye yönelik, Ares I ve Ares V iniş araçları geliştirmek için.

AZİZ BAŞKANA ÇAĞRI
Mars'la ilgili bir sır versen?
Sizinle paylaşabileceğim sadece tek sır var. Fanatik Fenerbahçe taraftarıyım. Üsteki herkesi ikna ettim. İlk gidecek uzay aracında mutlaka bir Fenerbahçe forması olacak ve astronotlar onu uzaya bırakacak. Aziz Başkan bütün takımın imzaladığı bir formayı bana gönderirse harika olur. İşte Sinoplu Sırrı'nın Mars'la ilgili sırrı bu Savaş ağabey.

ASTRONOTLARI DA GENÇLERİ DE EĞLENDİREN DJ
Uzaya meraklı memleket gençlerine ne anlatayım senin ağzından?
Birimiz başardıysa hepimiz başarabilir. Yeter ki çok çalışalım. (gülüyor) Bu arada tüm yaşam biçimini kağıda, kitaba, kaleme adasınlar dediğimi sanıp ürkmesinler. Mesela benim yani Sırrı ağabeylerinin bütün bu ağır işler yanı sıra, bölgedeki binlerce Türk gencine hafta sonu eğlencelerinde amatör bir DJ olarak hizmet verdiğini unutmasınlar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars'a gidecek ilk araçta Fener forması da olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN