Havalar nasıl olacak?

Bugünün tadını çıkarın! İki gün sürecek! Saat 13.00 itibari ile sıcaklık 14.6 dereceye kadar çıktı. Bu değer pazar gününün haftanın en sıcak günü olduğunu gösterdi. Türkiye çarşamba gününden itibaren ise Balkanlar'dan gelecek yağışlı havanın etkisine girecek.

Giriş Tarihi: 24.2.2013 09:30 Güncelleme Tarihi: 24.2.2013 16:14
İstanbul uzunca bir süre sonra en güneşli ve en sıcak günlerinden birini yaşıyor. Haftanın son günü pazar, aynı zamanda haftanın da en sıcak gün oldu. Saat 13.00 itibari ile Beyazıt'sıcaklık 14.6 dereceye kadar çıktı.

Bu değer Şubat ayı ortalamasının da bir hayli üstünde. İstanbul'un Şubat ayları ortalaması 9.7.

Meteorolojik ölçüm istasyonları ve arşivlerden derlenen bilgilere göre İstanbul'un "en sıcak şubat"ı 1977 yılında yaşadı. 14 şubat 1977'de sıcaklık 24 dereceyi buldu.

İSTANBUL'UN "EN SOĞUK GÜNÜ" ŞUBAT AYINDA YAŞANDI

İstanbul (- 8) dereceyle tarihinin en soğuk gününü de bir şubat ayında yaşadı. Bu değer aynı zamanda İstanbul kışının da en soğuk günü olarak arşive geçti. 1985 yılının 22 Şubat günü ölçülen -8 derece halen İstanbul'un "en soğuk" günü.

ÇARŞAMBA YAĞMUR GELİYOR

Meteoroloji Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin Çarşamba gününden itibaren Balkanlar'dan gelecek yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ülkenin doğu kesimlerinde etkili olan yağışlı hava bu akşam saatlerinde Türkiye'yi terk edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Pazartesi ve salı günü ülke genelinde önemli bir yağış beklenmediği kaydedilirken, çarşamba günü kuzeybatı kesimlerin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine girmesinin beklendiğine dikkat çekildi. Buna göre; Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzey batısında yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Bu yağışlı sistemin soğuk havası ile birlikte perşembe günü ülkenin büyük bir bölümünde etkili olması, cuma günü kuzey doğu kesimlere çekilmesi ve Cumartesi günü ise Doğu Anadolu'nun doğusunda yağışlara neden olduktan sonra Türkiye'yi terk etmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI ARTIYOR

Yapılan açıklamada, hava sıcaklığının yarın kuzey ve iç, salı günü doğu kesimlerde 3-5 derece artarak ülke genelinde mevsim normallerinin üzerine çıkacağı, çarşamba günü yağışlı sistemin gelişiyle birlikte kuzeybatı, Perşembe günü ülke genelinde 4-8 derecede azalarak mevsim normalleri civarına gerileceği tahmini yapıldı.

Yetkililer, Doğu bölgelerde çığ tehlikesi ve sabah saatlerinde iç bölgelerde görülecek sise karşı dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini bildirdi.

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile sabah saatlerinde Karabük çevrelerinde aralıklarla görülecek yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saaatlerinde Ülkemiz genelinde yer yer sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: İç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneydoğu, doğu kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette,Kıyı Ege'de kuvvetli (30-50 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:
Bu gece ve yarın sabah saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Göller yöresi ile Hatay çevrelerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Sivas çevrelerinin sabah ilk saatlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı, zamanla yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde Karabük çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadenizin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU:
Çok bulutlu, Erzurum, Ardahan ve Kars ile Iğdır, Van ve Hakkari'nin doğu çevrelerinin kısa süreli kar yağışlı, Erzincan çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgede yer yer sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsü nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalar nasıl olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN