Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakille hayata, hırsla sokağa geri döndüler

Türkiye'de ilk böbrek nakli olan Şahan ve 4'üncü yüz nakli yapılan Çolak, halkı organ bağışı için ikna ederek Guinness'e göz kırptı

Giriş Tarihi: 24.2.2013
Türkiye'nin ilk böbrek nakli olan kişisi Mehmet Şahan ile Türkiye'nin 4'üncü yüz nakli Turan Çolak, Antalya'nın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini sağlamak için gün doğmadan ellerinde broşürler ile sokağa çıkıyor.

GÜN BATIMINA KADAR
1 Mart'ta, bir saat içerisinde en fazla katılımcı ile organ bağışı rekorunu kırmak için vatandaşlar ile tek tek görüşerek Kepez Arena Spor Salonu'nda yapılacak rekor denemesi hakkında bilgi veriyorlar. Akşam gün batana dek yapılan çalışmada Şahan ve Çolak, günde ortalama 250 kişiyi, 1 Mart'ta organ bağışına ikna ediyorlar. Akdeniz Böbrek Hastalıkları Organ Nakil Derneği Başkanı Mehmet Şahan, vatandaşların organlarını bağışlamaya ikna için kendisinden örnek verdiğini söyledi. 1979 yılında dayısından aldığı böbrek ile sağlıklı olarak yaşadığını belirten Şahan, "O yıllarda bana kimse böbreğini vermek istemedi. Bir tek dayım verdi. Nakilin ardından Kayseri' ye döndüğümde insanlar bana uzaylı gibi bakıyor ve kaçıyordu" dedi.

20 BİN ACİL HASTA

Türkiye'de 20 bin kişinin, böbrek yetmezliği nedeniyle organ nakli olmayı beklediğini belirten Mehmet Şahan, "Kadavra sayısında hala çok gerideyiz. 2012'de 1477 beyin ölümü tespiti yapılmış ancak sadece 345 aile organ bağışında bulunmuş. " dedi.

"ÇİN'İ GEÇECEĞİZ"
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 15 Mayıs 2012'de yüz nakli olan Turan Çolak vatandaşlara nakilli yüzünü göstererek onları organ bağışı yapmaya ikna ediyor. Çolak, "Bir saat içerisinde en fazla katılımcı ile organ bağışı rekoru Çin'de 474 kişi ile kırılmış. Biz bu rekoru 4 binlere çıkarmak istiyoruz. Bu rekorun sahibinin organ naklinde marka olan Antalya olması gerekiyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakille hayata, hırsla sokağa geri döndüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN